Шарл де Гол (Лил, 22 ноември 1890 - Коломбе-ле-Дез-Еглиз, 9 ноември 1970) бил француски генерал и државник, претседател на Петтата Француска Република од 1959 година, голем светски политичар и борец против фашизмот.

Шарл де Гол
De Gaulle-OWI.jpg
Роден 22 ноември 1890( 1890-11-22)
Лил
Починал 9 ноември 1970(1970-11-09) (возр. 79)
Коломбе ле Дез Еглиз, Франција
Сопружник Ивон де Гол
Деца Филип
Елизабет
Ан

ЖивотописУреди

Политичка кариераУреди

Како претседател на Франција, де Гол му го признал правото на алжирскиот народ на самоопределување и со спогодбата во Евијан (во 1962 г.) ја завршил седумгодишната војна. Истовремено со стабилизацијата на економската политика во земјата, ја поведол Франција по патот на самостојна надворешна политика и ги повлекол француските сили од НАТО.

Значење и влијаниеУреди

Во книгата „Болка“, француската писателка Маргерит Дирас остро го критикува де Гол, пишувајќи дека „во него има нешто застрашувачко, ужасно“.[1] Притоа, таа го обвинува де Гол го дека во своите говори никогаш не ги спомнал концентрационите логори и француските граѓани депортирани во нацистичка Германија за време на Втората светска војна. Според неа, како водач на десницата, де Гол ѝ се обраќал само неа во своите говори и посакувал народот да биде слаб и да му верува, односно посакувал буржоаски народ, а неговата одбојност кон народот била поврзана со стравот да не се намали неговата улога и значење во војната.[2]

НаводиУреди

  1. Marguerite Duras, Bol. Sarajevo: Svjetlost, 1988, стр. 51.
  2. Marguerite Duras, Bol. Sarajevo: Svjetlost, 1988, стр. 38.