<< март >>
Н П В С Ч П С
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
2024

7 март — 66-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (67-и во престапна година). Остануваат 299 денови до крајот на годината.

Настани:

1957  Двете некогашни британски колонии — Златниот Брег и Тоголанд се обединија и ја формираа независната држава Гана.
1978  Почна емитувањето на Втората програма на Телевизија Скопје.
1980  Француската писателка Маргарет Јурсенар е избрана за член на Француската академија на науките. Со тоа таа влезе во историјата како прва жена, член на француската институција.

Родени:

1693  Климент XIIIримски папа.
1475  Микеланџелоиталијански вајар, сликар, градител и поет.
1765  Жозеф Нисефор Ниепс — француски пронаоѓач, првенец на фотографијата.
1850  Томаш Масарик — чешки социолог, филозоф и политичар.
1864  Александар Радев — македонски деец и бугарски политичар.
1872  Пит Мондријан — холандски сликар и теоретичар.
1875  Морис Равел — француски композитор.
1926  Ернст Оцвирк — австриски фудбалер.
1936  Ристо Миљановски — македонски писател.
1937  Валентина Владимировна Терешкова — советски космонаут.
1951  Ненад Стекиќ — српски и југословенски атлетичар.
1952  Тоде Илиевски — македонски писател.
1953  Благоја Стефановски — македонски политичар.
1959  Илија Велев — македонски писател.
1959  Лучано Спалети — италијански фудбалер и тренер.
1959  Владимир Талески — македонски поет, раскажувач.
1960  Иван Лендл — чешки и американски тенисер.
1980  Лора Припон — американска глумица.
1984  Матје Фламини — француски фудбалер.
1987  Елени Фуреира — грчка пејачка.
1997  Александар Соболев — руски фудбалер.
1999  Роланд Араухо — уругвајски фудбалер.

Починале:

322 п.н.е.  Аристотел — еден од најважните филозофи и научници на антиката.
161  Антонин Пијримски цар.
1274  Тома Аквински — христијански теолог и свештеник.
1724  Инокентиј XIIIримски папа.
1875  Џон Едвард Греј — познат британски зоолог.
1891  Франц Миклошич — словенечки славист.
1945  Албрехт Пенк — германски геоморфолог.
1973  Перл Бак — американска писателка.
1975  Михаил Бахтин — руски филозоф.
1990  Спиро Прилепчански — македонски новинар.
2003  Златко Прица — хрватски сликар.
2006  Али Фарка Туре — музичар од Мали.
[2021]]  Сања Илиќ — српски композитор и музичар.