Мигел Миранда

перуански фудбалер

Мигел Едуардо Миранда Кампос (13 август 1966 во Лима) е пензиониран фудбалски голман од Перу, кој одигра 47 меѓународни натпревари за неговиот репрезентација. Го направи својот дебакл на 26 мај 1993 против САД (0-0), а го одигра својот последен натпревар за неговиот репрезентација на 14 ноември 2001 против Боливија (1-1).

Миранда играше клупски фудбал во Спортинг Кристал, Универзидад Текника, Универзитарио, Хуан Аурич, Депортиво Муниципал, Депортиво Ванка, Короњел Болоњези и Естудиантес де Медицина во Перу и Шенјанг Хаиши во Кина

Наводи уреди