<< мај >>
Н П В С Ч П С
01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
2024

5 мај — 125-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (126-и во престапна година). Остануваат 240 денови до крајот на годината.

Настани:

553  Јустинијан I го свикал Петтиот вселенски собор во Цариград.
1494  Кристофер Колумбо го открил островот Јамајка.
1891  Петар Илич Чајковски диригирал на отворањето на концертната сала „Карнеги Хол“ во Њујорк.
1936  Војската на фашистичка Италија под команда на генералот Пјетро Бадољо го окупирале главниот град на Етиопија, Адис Абеба.
1961  Во Флорида, САД од лансирната рампа на Кејп Канаверал, Алан Шепард со вселенски брод е лансиран како прв американски космонаут во вселената.
1993  Република Турција и Република Македонија воспоставиле дипломатски односи на ниво на амбасади.

Родени:

1813  Серен Кјеркегор — дански филозоф.
1818  Карл Маркс — германски политички филозоф и економист.
1846  Хенрик Шенкевич — полски писател.
1883  Петар Коњовиќ — српски композитор.
1909  Миклош Радноти — унгарски поет.
1920  Боро Андов — македонски поет за деца.
1924  Незир Незири — македонски учител.
1925  Жељко Чајковски — хрватски и југословенски фудбалер.
1927  Крум Монев — македонски борец.
1943  Игнасио Рамоне — шпански новинар и писател.
1934  Даница Ручигај — македонска поетеса.
1938  Јежи Сколимовски — полски режисер и глумец.
1945  Јижи Свобода — чешки режисер и политичар.
1947  Војкан Борисављевиќ — српски композитор.
1959  Рок Копитар — словенечки и југословенски атлетичар.
1963  Џејмс ЛаБривокалист на Dream Theater.
1966  Сергеј Станишевпремиер на Бугарија.
1968  Бобан Бабунски — македонски фудбалер.
1980  Јоси Бенајун— израелски фудбалер.
1985  Емануеле Џакерини— италијански фудбалер.
1988  Адел— британска поп-пејачка.
1992  Горан Чаушиќ— српски фудбалер.
1998  Арина Сабаленка — белоруска тенисерка.
2003  Карлос Алкарас — шпански тенисер.

Починале:

1821  Наполеон Бонапарт — француски цар и војсководец.
1860  Рене Лалик — француски дизајнер.
1995  Михаил Ботвиник — руски шахист.