<< декември >>
Н П В С Ч П С
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
2024

9 декември — 343-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (344-и во престапна година). Остануваат 22 денови до крајот на годината.

Настани:

1824  Легендарниот латиноамерикански водач Симон Боливар ја поразил шпанската војска во историската Битка кај Ајакучо, Перу.
1905  Во Франција со указ е извршено одвојувањето на државата и црквата.
1940  Втора светска војна: Во Северна Африка почна офанзивата на VIII Британска армија против германските окупациони трупи.
1961  Тангањика, поранешната британска колонија, стана независна држава во рамките на Комонвелтот, а од 09.12.1962 година стана Република. Две години подоцна, на 26 април 1964 година со обединувањето на Тангањика и на Занзибар настана Обединета Република Танзанија.
1997  Во Брисел, генералните директори на царинските служби на Белгија и Македонија, Илија Илоски и Ван Валегем, парафираа Спогодба за царинска соработка.

Родени:

1594  Густав II Адолфкрал на Шведска.
1608  Џон Милтон — англиски поет.
1881  Воин Поповиќ-Вук — војвода на Српскиот комитет на четничката акција.
1842  Петар Кропоткин — руски мислител, теоретичар на анархизмот.
1895  Долорес Ибарури - Ла Пасионарија — шпанска револуционерка, учесничка во шпанската граѓанска војна.
1910  Артуро Руис Кастиљо — шпански режисер.
1916  Кирк Даглас — американски глумец, режисер и продуцент.
1951  Драган Пантелиќ — југословенски и српски фудбалер.
1953  Џон Малкович — американски глумец и режисер.
1962  Фелисити Хафман — американска глумица.
1968  Јоан Лупеску — романски фудбалер.
1969  Биксант Лизаразу — баскиско-француски фудбалер.
1980  Рајдер Хесједал — канадски велосипедист.
1986  Матијас Франк — швајцарски велосипедист.
1988  Квадво Асамоа — гански фудбалер.

Починале:

1565  Пиј IVримски папа.
1669  Климент IX — римски папа.
1910  Лаза Костиќ — српски писател и преведувач, родоначалник на српската авангардна лирика.
1916  Нацуме Сосеки — јапонски писател.
1943  Никола Парапунов — македонски револуционер.
1944  Андреј — грчки принц.
1977  Кларис Лиспектор — бразилска писателка.
1993  Дани Бланчфлауер — северноирски фудбалер, тренер и новинар.
2008  Дражен Јерковиќ — хрватски и југословенски фудбалер.
2019  Мари Фредриксон — шведска поп-пејачка, членка на групата Роксет (Roxette).
2020  Паоло Роси —италијански фудбалер.