Човек за сите времиња

Човек за сите времиња (англиски: A man for all seasons) е британски филм од 1966 година, во режија на Фред Зинеман. Филмот е заснован на истоимената претстава на Роберт Болт во која се обработува приказната за Сер Томас Мор. Филмот бил издаден на 12 декември 1966 година. Пол Скофилд, кој го глумел ликот Мори на премиерата во „West End Theatre“, го глумел истиот лик и во филмот. Филмот освоил шест оскари, меѓу кои и оскар за најдобар филм и оскар за најдобар глумец.

„Човек за сите времиња“
Човек за сите времиња - плакат.gif
Филмскиот плакат
РежисерФред Зинеман
ПродуцентФред Зинеман
СценаристРоберт Болт
Главни улогиПол Скофилд
Венди Хилер
Лио Мекерн
Орсон Велс
Роберт Шо
Сузана Јорк
МузикаЏорџ Дилеру
КинематографијаТед Мури
МонтажаРалф Кемплин
Студио„Highland Films“
ДистрибутерColumbia Pictures
Премиера12 декември 1966 (1966-12-12) (US)
Времетраење120 минути
Држава Обединето Кралство
ЈазикАнглиски
Буџет$2 милиониn[1]


НаводиУреди

Надворешни врскиУреди

Викицитат има збирка цитати поврзани со:

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Се Насекаде Одеднаш (2022) }}