01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30  

13 јуни — 164-тиот ден во годината според грегоријанскиот календар (165-ти во престапна година). Останува 201 ден до крајот на годината.

Настани:

313  Римските совладетели Константин I и Лициниј го издаваат Миланскиот едикт со кој гарантираат верска толеранција. Со тоа запираат вековните прогони на христијаните.
1894  Пуштена е во сообраќај железничката линија Битола - Солун.
1944  Втора светска војна: Германија започна да го бомбардира Лондон со ракети „Фау-1“ (V-1).
1956  Последните британски трупи ги напуштија базите кај Суецкиот Канал, препуштајќи му го, по 74 години, овој воден пат на Египет.
1973  Во Париз, САД, Северен Виетнам, Јужен Виетнам и ослободителното движење Виетконг потпишаа Договор за прекин на огнот.
1983  Американското вселенско летало Пионир 10 ја помина орбитата на Нептун. Тој претставува првото вселенско летало од Земјата кое го напуштило Сончевиот Систем.
1993  Ким Кемпбел стана прва жена премиер во историјата на Канада.
2017  Излегол последниот број на дневниот весник „Дневник“.

Родени:

1831  Џејмс Кларк Максвел — шкотски физичар и математичар.
1865  Вилијам Јејтс — ирски писател.
1884  Антон Дрекслер — германски нацистички водач.
1888  Томо Смилјаниќ - Брадина — македонски и српски етнограф.
1894  Жак-Анри Лартиг — француски фотограф и сликар.
1897  Паво Нурми — фински атлетичар.
1899  Карлос Чавес — мексикански композитор.
1911  Луис Алварес — американски физичар, добитник на Нобеловата награда.
1915  Дон Баџ — американски тенисер.
1928  Џон Неш — американски математичар.
1943  Душко Локин — хрватски поп-пејач.
1944  Бан Ки Мун — корејски дипломат, генерален секретар на Обединетите Нации.
1947  Саво Климовски — македонски универзитетски професор и политичар.
1950  Радимир Михајловиќ - Точак — српски и југословенски рок-гитарист.
1951  Васил Дрвошанов — македонски поет.
1955  Алан Хансен — шкотски фудбалер.
1957  Ринат Дасаев — руски и советски фудбалер.
1959  Бојко Борисов — премиер на Бугарија.
1964  Шарунас Марчуљонис - литвански и советски кошаркар.
1980  Хуан Карлос Наваро — шпански кошаркар.
1980  Флоран Малуда — француски фудбалер.
1982  Кенениса Бекеле — етиопски атлетичар.
1986  Ерос Капеки — италијански велосипедист.
1986  Кеисуке Хонда — јапонски фудбалер.
1993  Кингсли Коман — француски фудбалер.
1993  Томас Парти — фудбалер од Гана.
1991  Антон Заболотни — руски фудбалер.

Починале:

1886  Лудвиг IIкрал на Баварија.
1943  Кочо Рацин — македонски поет и револуционер.
1965  Мартин Бубер — австриски филозоф.
1982  Халид бин Абдулазизкрал на Саудиска Арабија.
1986  Бени Гудман — американски џез-музичар.
1993  Васил Куноски — македонски поет за деца.
1993  Гајо Петровиќ — хрватски марксистички филозоф.
2005  Алваро Куњал — португалски комунистички политичар.
2006  Вангел Наумовски — македонски сликар.
2014  Ѓула Грошич — унгарски фудбалер.