<< август >>
Н П В С Ч П С
01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
2024

25 август — 237-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (238-и во престапна година). Остануваат 128 денови до крајот на годината.

Фридрих Ниче (1844-1900), германски филозоф, филолог и психолог

Настани:

1831  Во Лондон британскиот научник, физичар и хемичар Мајкл Фарадеј откри дека електрицитетот може да се создава од магнет.
1903  Илинденско востание: Востаниците го нападнаа и ослободија гратчето Невеска, нахиски (општински) центар во Леринската околија. Ослободувањето на Невеска е еден од најзначајните настани во времето на Илинденското востание.
1944  Во селото Шешково, Кавадаречко, е формирана првата македонска дивизија на НОВЈ, во чиј состав влегоа II, IX и X македонска бригада.

Родени:

1530  Иван Грознируски цар.
1540  Лејди Кетрин Грејгрофица од Хартфорд.
1845  Лудвиг IIкрал на Баварија.
1903  Арпад Ело — унгарско-американски физичар.
1930  Шон Конери — шкотски глумец.
1933  Вејн Шортер — американски џез-музичар.
1934  Акбар Хашеми Рафсанџани — ирански политичар.
1936  Зилда Арнс — бразилски педијатар.
1938  Неда Лозановска — македонска поетеса.
1941  Анџело Доменгини — италијански фудбалер.
1949  Џон Севиџ — американски глумец.
1949  Џин Симонс — американски рок-гитарист и пејач.
1951  Роб Халфорд — англиски пејач, член на групата „Џудас прист“ (Judas Priest).
1955  Муса Демири — поранешен командант на ОНА.
1955  Бранислав Лечиќ — српски глумец и политичар.
1958  Тим Бартон — американски филмски режисер.
1961  Драган Илиевски — македонски писател.
1971  Антон Лазко — руски слалом-кајакар.
1983  Џовани Бернодо — француски велосипедист.
1985  Рада Манојловиќ — српска пејачка.
1989  Доминик Нерц — германски велосипедист.

Починале:

1270  Луј IX Светиоткрал на Франција.
1776  Дејвид Хјум — шкотски филозоф.
1822  Вилијам Хершел — англиски астроном.
1900  Фридрих Ниче — германски филозоф.
1908  Анри Бекерел — француски физичар.
1936  Григори Зиновјев — руски револуционер и советски политичар.
1965  Џони Хајес — американски атлетичар.
1967  Пол Муни — американски глумец.
1984  Труман Капоти — американски писател.
2000  Иван Стамболиќ — српски и југословенски политичар.
2001  Алија — американска пејачка.
2006  Силва Капутикјан — советска и ерменска поетеса.
2009  Едвард Кенеди — американски сенатор.
2009  Виргилиј Невјестиќ — хрватски графичар.
2012  Нил Армстронгамерикански космонаут, првиот човек што стапнал на Месечината.
2018  Ванчо Петрушевски — македонски глумец.
2021  Милан Гутовиќ — српски глумец.
2022  Невенка Кочовска — македонска пејачка.