Фудбалска репрезентација на Англија

Фудбалската репрезентација на Англија ја претставува Англија во меѓународниот фубал и е контролиран од Фудбалската Асоцијација (The FA), власничко тело на фудбалот во Англија. Наспроти повеќето државните репрезентации низ светот, кои заедно претставуваат една држава, четирите држави од Обединетото Кралство се претставуваат посебно во меѓународните турнири.

Англија
Грб на фудбалскиот сојуз
Прекари(и)The Three Lions
Трите лава
СојузФудбалската Асоцијација
СелекторИталија Фабио Капело
КапитенЏон Тери
Најмногу настапиПитер Шилтон (125)
Најдобар стрелецСер Боби Чалтон (49)
Домашни бои
Гостински бои
Пласман на рангирањето на ФИФА
Моментално7
Највисок4 (Декември 1997/Септември 2006)
Најнизок27 (Февруари 1996)
Прв меѓународен натпревар
 Шкотска 0 - 0  Англија
Партик, Шкотска 30 ноември 1872
Најголема победа
 Северна Ирска 0 - 13  Англија
(Белфаст, Ирска; 18 февруари, 1882)
Најлош пораз
 Унгарија 7 - 1  Англија
Будимпешта, Унгарија; 23 мај, 1954)
Светско првенство
Учества12 (Првпат во 1950)
Најдобар резултатПобедници, 1966
Европско Фудбалско Првенство
Учества7 (Првпат во 1968)
Најдобар резултатТрети, 1968; Полуфинале,1996

Англија е една од седумте држави кои го освоиле светското првенство, а тоа тие го направија во 1966, кога беа и деомаќини, со победа во финалето 4-2 над Западна Германија по продолженија. Англија заедно со Франција се двете единствени држави кои го освоиле светското првенство само еднаш и тоа на домашен терен ( Останатите репрезентации го освоиле Светското првенство најмалку двапати и тоа најмалку еднаш на странски терен). Подоцна тие имаат стасано до полуфиналето во 1990, каде изгубија од Западна Германија во полуфиналето. Англија е една од највлијателните репрезентации врз светскиот фудбал и ретко кога е надвор од топ 10 на рангингот од страна на ФИФА и Ело. Англија исто така двапати има стасано до полуфиналето на Европските првенство во 1968 и 1996 (кое беше играно во Англија).

Традиционално, најголеми соперник на Англија е Шкотска, кои беа противници во првиот меѓународен натпревар во 1870.[1] Но првите регуларни натпревари доаѓаат во доцните 1980-ти. Англија исто така има и други големи соперник, како што се[2] : Аргентина и Германија со кои постојано одржува соперничка традиција. Домашен терен на Англиската репрезентација е стадионот Вембли, Лондон

Историја уреди

Домашен стадион уреди

Медиумска покриеност уреди

Дрес уреди

Трет дрес уреди

Квалификации за 2010 ФИФА Светско Првенство уреди

Приајтелски мечеви во 2009 уреди

Моментален состав уреди

Почести повикувања уреди

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Џордан Пикфорд 7 март 1994(1994-03-07)(30 г.) 15 0     Евертон
21 ГМ Џек Батланд 10 март 1993(1993-03-10)(31 г.) 9 0     Стоук Сити
13 ГМ Том Хитон 15 април 1986(1986-04-15)(38 г.) 3 0     Барнли
2 ОД Кајл Вокер 28 мај 1990(1990-05-28)(33 г.) 44 0     Манчестер Сити
14 ОД Дани Роуз 2 јули 1990(1990-07-02)(33 г.) 25 0     Тотенхем
6 ОД Хари Мегваер 5 март 1993(1993-03-05)(31 г.) 16 1     Лестер Сити
12 ОД Киеран Трипиер 19 септември 1990(1990-09-19)(33 г.) 16 1     Тотенхем
3 ОД Бен Чилвел 21 декември 1996(1996-12-21)(27 г.) 5 0     Лестер Сити
5 ОД Мајкл Кин 11 јануари 1993(1993-01-11)(31 г.) 5 0     Евертон
15 ОД Џејмс Тарковски 19 ноември 1992(1992-11-19)(31 г.) 2 0     Барнли
8 СР Џордан Хендерсон 17 јуни 1990(1990-06-17)(33 г.) 48 0     Ливерпул
4 СР Ерик Дајер 15 јануари 1994(1994-01-15)(30 г.) 38 3     Тотенхем
10 СР Деле Али 11 април 1996(1996-04-11)(28 г.) 33 3     Тотенхем
18 СР Рос Баркли 5 декември 1993(1993-12-05)(30 г.) 25 2     Челси
17 СР Џејмс Ворд-Проус 1 ноември 1994(1994-11-01)(29 г.) 1 0     Саутхемптон
16 СР Деклан Рајс 14 јануари 1999(1999-01-14)(25 г.) 0 0     Вест Хем Јунајтед
11 НП Рахим Стерлинг 8 декември 1994(1994-12-08)(29 г.) 47 4     Манчестер Сити
9 НП Хари Кејн   28 јули 1993(1993-07-28)(30 г.) 35 20     Тотенхем
7 НП Џејдон Санчо 25 март 2000(2000-03-25)(24 г.) 3 0     Борусија Дортмунд
19 НП Калум Вилсон 27 февруари 1992(1992-02-27)(32 г.) 1 1     Борнмут
20 НП Калум Хадсон-Одои 7 ноември 2000(2000-11-07)(23 г.) 0 0     Челси

Учества на турнири уреди

Учества на Светски Првенства уреди

Учества на Европски Првенства уреди

Историја на играчи уреди

Познати поранешни играчи уреди

Играчи со најмногу настапи уреди

Играчи со најмногу голови уреди

Менаџери уреди

Наводи уреди

  1. http://timesofindia.indiatimes.com/articleshow/991601.cms
  2. „Who Are England's Biggest Rivals Now? Still Germany? Portugal? Argentina?“. caughtoffside. Архивирано од изворникот на 2008-03-04. Посетено на 15 ноември 2007.

== Надворешни врски

Меѓународен фудбал

ФИФА | Светско првентсво | Куп на конфедерации | У-20 Светско првенство | У-17 Светско првенство | Летни олимписки игри | Азиски игри | Сеафрикански игри | Панамерикански игри | Островски игри | Светско рангирање | Играч на годината | Екипи | Кодови

     Азија: АФЦАзиски купУ-22У-19У-16У-14
     Африка: ЦАФАфрикански куп на нациите
     Северна Америка: КОНКАКАФЗлатен куп
     Јужна Америка: КОНМЕБОЛКопа Америка
     Океанија: ОФЦКуп на нациите
     Ервопа: УЕФАЕвропско првенство
     Вон-ФИФА: N.F.-Board
ВИВА светски куп
 

Шампион: Италија * 2 Франција * 3 Германија * 4 Португалија

Елиминирани во четвртфиналните натпревари: АргентинаБразилАнглијаУкраина

Елиминирани во осминафиналните натпревари: АвстралијаЕквадорГанаМексикоХоландијаШпанијаШведскаШвајцарија

Елиминирани во групи: АнголаКостарикаБрег на СКХрватскаЧешкаИранЈапонијаКорејаПарагвајПолскаСаудиска АрабијаСрбија и Црна ГораТогоТринидад и ТобагоТунисСАД