1 август — 213-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (214-и во престапна година). Остануваат 152 денови до крајот на годината.

<< август >>
Н П В С Ч П С
01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
2024
Кристофер Колумбо

Настани:

30 п.н.е.  Октавијан (подоцна познат како Август) ја освоил Александрија во Египет.
527  Јустинијан I станал самостоен владетел на Византиското Царство.
1291  Со потпишувањето на Федералната повелба, основана е Швајцарската Конфедерација.
1492  Фернандо II Арагонски и Изабела I Кастиљска ги протерале Евреите од Шпанија.
1498  Кристофер Колумбо станува првиот Европеец што ја посетува Венецуела.
1834  Ропството е укинато во Велика Британија.
1902  САД ги откупиле правата на Панамскиот Канал од Франција.
1944  Ана Франк го пишува последниот запис во својот „Дневник“.
1960  Исламабад е прогласен за главен град на Пакистан.
1981  Во 12:15 ч. напладне, спотот за песната Video Killed The Radio Star („Спотот ја уби радиоѕвездата“) од Баглс станува првиот спот емитуван на MTV, една од најпознатите телевизии посветени на музиката и современата поп-култура.
2012  Пуштена во погон хидроелектранатаСвета Петка“ на реката Треска.

Родени:

1744  Жан Батист Ламарк — француски природнонаучник и филозоф.
1815  Ричард Хенри Дана — американски писател и адвокат.
1819  Херман Мелвиламерикански писател, есеист и поет.
1893  Александар — крал на Грција.
1899  Џими Ејнџел — американски воздухопловец.
1919  Димко Најдов — македонски револуционер.
1933  Ко Ун — јужнокорејски поет, добитник на „Златен венец“ на Струшките вечери на поезијата.
1941  Натали Делон — француска глумица.
1942  Џери Гарсија — американски рок-музичар, член на групата Грејтфул дед (Grateful Dead).
1952  Зоран Ѓинѓиќпремиер на Србија.
1953  Богдан Диклиќ — српски глумец.
1953  Роберт Креј — американски блуз-музичар.
1954  Тревор Бербик — јамајски и канадски боксер.
1960  Чак Д — американски рапер, член на групата Паблик енеми (Public Enemy).
1960  Професор Гриф — американски рапер, член на групата Паблик енеми.
1961  Дани Блинд — холандски фудбалер и тренер.
1963  Кулио — американски рапер.
1965  Сем Мендес — англиски режисер.
1967  Нехат Беќири — македонски сликар.
1976  Нванкво Кану — нигериски фудбалер.
1984  Бастијан Швајнштајгергермански фудбалер.
1984  Франческо Гаваци — италијански велосипедист.
1988  Немања Матиќ — српски фудбалер.
1993  Маријано Дијас — шпанско-доминикански фудбалер.
1994  Доменико Берарди — италијански фудбалер.

Починале:

1137  Луј VI Дебелиот — крал на Франција.
1402  Едмунд — прв Војвода од Јорк.
1464  Козимо де Медичи — владетел на Фиренца.
1911  Едвин Остин Абел — американски уметник.
1944  Климе Кордоски — македонски борец.
1966  Чарлс Витмен — американски масовен убиец.
1967  Ричард Канавстриски хемичар и Нобелов лауреат.
1968  Мито Хаџивасилев - Јасминмакедонски револуционер — новинар и публицист.
1990  Греам Јангбритански сериски убиец, попознат како „Чајниот трујач“.
1997  Свјатослав Рихтер — руски пијанист.
2001  Рахим Беќири — член на ОНА.
2005  Фад бин Абдул Азис — крал на Саудиска Арабија.