01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30  

7 јуни — 158-миот ден во годината според грегоријанскиот календар (159-ти во престапна година). Остануваат 207 дена до крајот на годината.


Родени:

1848  Пол Гоген — француски сликар.
1868  Чарлс Рени Мекинтош — шкотски архитект.
1877  Петар Ацев — македонски револуционер.
1917  Дин Мартин — американски глумец и пејач.
1929  Антонио Карбахал — мексикански фудбалер.
1932  Тина Брукс — американски џез-музичар.
1933  Слободан Селениќ — српски писател.
1940  Том Џонс — велшки поп-пејач.
1942  Муамер Гадафи — претседател на Либија.
1952  Орхан Памук — турски писател.
1958  Принс — американски поп музичар.
1960  Светлана Китиќ — југословенска ракометарка.
1967  Дејв Наваро — американски рок-музичар.
1968  Хуан Антонио Пици — аргентинско-шпански фудбалер и тренер.
1970  Кафу — бразилски фудбалер.
1981  Ана Курникова — руска тенисерка.
1987  Стевен Краусвајк — холандски велосипедист.
1988  Екатерина Макарова — руска тенисерка.
1990  Иги Азејлија — австралиска хип-хоп пејачка.
1993  Џорџ Езра — англиски поп-музичар.

Починале:

555  Вигилијримски папа.
1843  Фридрих Хелдерлин — германски романтистички поет, еден од основоположниците на германскиот идеализам.
1928  Александар Протогеровгенерал и политичар.
1935  Иван Мичурин — советски биолог.
1937  Џин Харлоу — американска филмска глумица.
1954  Алан Тјуринг — англиски математичар.
1966  Ханс Арп или Жан Арп — германско-француски сликар и вајар.
1970  Е. М. Форстер — англиски писател.
1980  Хенри Милер — американски писател.
1993  Милош Константинов — македонски етнолог и историограф
2006  Абу Мусаб Ал Заркави — член на Ал-Каеда.
2024  Вилијам Андерс — американски астронаут.