<< мај >>
Н П В С Ч П С
01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
2024

15 мај — 135-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (136-и во престапна година). Остануваат 230 денови до крајот на годината.

Настани:

1848  Во Париз, работниците го распуштиле уставотворното собрание и формирале револуционерна влада.
1926  Во Загреб проработи првата среднобранова радиостаница на Балканот.
1943  Во Москва, по иницијатива на Сталин, била распуштена Комунистичката интернационала (Коминтерната).
1945  Во Југославија завршиле вооружените дејства во Втората светска војна.
1957  Велика Британија ја изврши првата термојадрена проба во централниот Тихи Океан.
1988  По осум години војна, Советската армија го започна своето повлекување од Авганистан.
1992  Во Перт, Австралија, отворен е првиот Македонски информативен центар надвор од границите на Република Македонија.
1992  Бил нападнат воен конвој на ЈНА во Тузла, Босна и Херцеговина при што биле убиени 49 војници.
1995  Кај селото Богомила, велешко, е предадена во употреба првата електроцентрала на реката Бабуна.
2012  Франсоа Оланд станува претседател на Франција.
2013  Челси ја освои Лига Европа

Родени:

1567  Клаудио Монтевердииталијански композитор на преодот од ренесансата кон барокот.
1848  Виктор Васнецов — истакнат руски сликар од фолклористичкиот и националромантичарски правец.
1859  Пјер Кири — француски физичар и хемичар.
1862  Артур Шницлер — австриски писател и доктор.
1864  Ватрослав Облак — словенечки и австриски лингвист, славист и македонист.
1864  Димитар Матов — македонски фолклорист и етнограф.
1864  Захарија Шумљанска — македонски револуционер.
1891  Михаил Булгаков — руски писател.
1901  Луис Монти — италијанско-аргентински фудбалер.
1909  Џејмс Мејсон — англиски филмски и театарски глумец.
1914  Тензинг Норгај — непалски планинар, кој прв се искачил на Монт Еверест.
1915  Виктор Аќимовиќ — југословенски и македонски публицист.
1920  Мелих Џевдет Андај — турски поет, романописец, есеист, драмски автор.
1930  Џаспер Џонс — американски сликар.
1937  Меделин Олбрајт Корбел — државен секретар на САД.
1942  Ристо Јачев — македонски писател.
1947  Љупко Петровиќ — српски и југословенски фудбалер и тренер.
1956  Мурат Јашари — поранешен член на ОНА.
1959  Ратомир Грозданоски — македонски теолог.
1959  Ендрју Елдрич — англиски рок-музичар, член на групата „Систерс оф мерси“ (Sisters of Mercy).
1960  Римас Куртинаитис — литвански и советски кошаркар.
1964  Маја Иванова — сопруга на претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов.
1965  Џезаир Шаќири — македонски политичар и поранешен член на ОНА.
1965  Сенко Велинов — македонски глумец.
1966  Јиржи Немец — чешки фудбалер.
1970  Роналд де Бур — холандски фудбалер.
1970  Франк де Бур — холандски фудбалер и тренер.
1978  Егои Мартинес — шпански велосипедист.
1981  Патрис Евра — француски фудбалер.
1987  Енди Мареј — британски тенисер.
1997  Усман Дембеле — француски фудбалер.

Починале:

1634  Хендрик Аверкамппределен сликар од златното време на холандското сликарство
1886  Емили Дикинсон — американска поетеса.
1914  Јован Скерлиќ — српски писател и книжевен критичар.
1935  Казимир Малевич — руски и советски сликар.
1967  Едвард Хопер — американски сликар.
1987  Рита Хејворт — американска глумица.
1994  Олга Спиридоновиќ — српска и југословенска театарска и филмска глумица.
2019  Михаило Јанкетиќ — српски глумец.
2021  Ѓорѓе Марјановиќ — српски и југословенски пејач на забавна музика.
2023  Роберт Лукас — американски економист, добитник на Нобеловата награда.