15 август — 227-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (228-и во престапна година). Остануваат 138 денови до крајот на годината.

<< август >>
Н П В С Ч П С
01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
2024

Настани:

1519  Основан е градот Панама, главен град на истоимената земја.
1824  Ослободени американски робови ја основаат Либерија.
1877  Томас Едисон (на сликата) ја прави првата трајна снимка во историјата — „Мери имаше јагненце“.
1947  Индија добива независност од Велика Британија и станува првата независна нација од Комонвелтот.
1960  Република Конго (Бразавил) ја прогласува својата независност од Франција.
1971  Бахреин стекнува независност од Велика Британија.

Родени:

866  Роберт I — француски крал.
1250  Матео I Висконти — владетел на Милано.
1316  Јован — Ерл од Корнвол.
1542  Акбар Велики — владетел на Могулското Царство.
1769  Наполеон Бонапартфранцуски цар и еден од најголемите војсководци во историјата.
1771  Валтер Скотшкотски писател.
1881  Борис Мончев — македонски револуционер.
1883  Иван Мештровиќхрватски вајар.
1892  Луј де Број — француски физичар.
1904  Антон Југов — бугарски политичар.
1915  Благоја Стефановски - Гојчо — македонски револуционерен и воен раководител.
1921  Борислав Џинлески — македонски ветеринар.
1925  Оскар Питерсон — американски џез-музичар.
1926  Костис Стефанопулоспретседател на Грција.
1950  Ана — британска принцеза.
1961  Мет Џонсон — британски музичар.
1963  Владимир Петковиќ — босанско-швајцарски фудбалски тренер.
1972  Бен Афлекамерикански глумец и сценарист.
1976  Будевијн Зенден — холандски фудбалер.
1981  Џампаоло Карузоиталијански велосипедист.
1981  Брендан Хансенамерикански пливач.
1987  Михел Кредер — холандски велосипедист.
1988  Бобан Марјановиќ — српски кошаркар.

Починале:

1038  Иштван I — унгарски крал.
1728  Марен Марефранцуски композитор и виолист.
1799  Џузепе Паринииталијански поет.
1917  Коста Шахов — македонски деец.
1929  Лука Ќеловиќ — српски мецена и основач на Српскиот комитет на четничка акција.
1939  Алберт Сониксен — американски новинар.
1949  Растко Петровиќ — српски писател, дипломат и критичар.
1951  Артур Шнабелполски пијанист.
1967  Рене Магритбелгиски надреалистички уметник.
1975  Шеик Муџибур Рахманпретседател на Бангладеш.
2000  Ена Беговиќ — хрватска и југословенска глумица.
2013  Славомир Мрожек — полски писател.
2021  Герд Милер — германски фудбалер.