<< ноември >>
Н П В С Ч П С
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
2024

8 ноември — 312-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (313-и во престапна година). Остануваат 53 денови до крајот на годината.

Настани:

392  Византискиот цар Теодосиј I го воведува христијанството како официјална религија на Византија.
1620  Триесетгодишна војна: Битка на Бела Планина и решителна победа на Светото Римско Царство.
1793  Во Париз француската револуционерна власт го отворила Лувр за јавноста како музеј.
1889  Монтана станала 41-ва држава на САД.
1895  Експериментирајќи со електрицитет, Вилхелм Рентген ги открил икс-зраците.
1932  Франклин Делано Рузвелт е избран за претседател на САД.
1941  Основана е Комунистичката партија на Албанија.
1944  НОВ: Ослободени се Штип, Неготино и Струга.
1960  Џон Ф. Кенеди е избран за претседател на САД.
1977  Грчкиот археолог Манолис Андроникос тврди дека го открил гробот на Филип II Македонски во Кутлеш, Берско, Егејска Македонија.
1995  Француската десничарска влада неочекувано поднесе оставка, но претседателот Жак Ширак побара од премиерот Ален Жипе, да остане на функцијата и да го формира новиот кабинет.
1995  Република Македонија официјално стана 38-ма членка на Советот на Европа.
2016  Доналд Трамп е избран за претседател на САД.

Родени:

30  Нерваримски цар.
1622  Карл Xкрал на Шведска.
1656  Едмонд Халеј — англиски астроном, геофизичар, математичар и физичар.
1837  Илија Чавчаваѕе — грузиски писател, поет и новинар.
1848  Готлоб Фреге — германски математичар.
1868  Феликс Хаусдорф — германски математичар.
1875  Милан Матов — македонски револуционер.
1878  Димитрија Чуповски — организатор и афирматор на македонската национална мисла.
1878  Димитар Влахов — македонски револуционерполитичар и публицист.
1900  Маргарет Мичел — американска писателка.
1906  Михаило Апостолски — македонски академикнароден херој и генерал-полковник.
1920  Божидар Видоески — македонски писател, македонист, јазичар и член на МАНУ.
1922  Адемир — бразилски фудбалер.
1935  Ален Делон — француски глумец и режисер.
1937  Драгослав Шекуларац — српски и југословенски фудбалер.
1938  Миња Субота — српски композитор, музичар и забавувач.
1942  Сандро Мацола — италијански фудбалер.
1942  Стив Милерамерикански блуз-музичар.
1946  Станислав Караси — српски и југословенски фудбалер.
1946  Гус Хидинк — холандски фудбалер и тренер.
1958  Дон Бајрон — американски џез-музичар.
1977  Јусуп Абдусаломов — таџикистански борач.
1980  Луис Фабијано — бразилски фудбалер.
1983  Бланка Влашиќ — хрватска атлетичарка.
1983  Павел Погребњак — руски фудбалер.
1991  Никола Калиниќ — српски кошаркар.
1996  Рјоју Кобајаши — јапонски скокач на скии.

Починале:

618  Адеодат Iримски папа.
955  Агапит II — римски папа.
1719  Мишел Рол — француски математичар.
1226  Луј VIII — француски крал.
1647  Џон Милтон — англиски поет.
1890  Сесар Франк — француски композитор.
1945  Атанас Лозанчев — македонски револуционер.
1953  Иван Бунин — руски писател.
1999  Леон Штукељ — југословенски гимнастичар.
2011  Валентин Иванов — руски и советски фудбалер.