<< февруари >>
Н П В С Ч П С
01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29
2024

15 февруари — 46-иот ден во годината според грегоријанскиот календар. Остануваат 319 денови до крајот на годината (320 во престапна).

Настани:

1889  Основано Министерството за земјоделство на САД (USDA) како наследник на Земјоделското одделение.
1922  Во Хаг се одржа првата седница на Меѓународниот суд основан во 1920 од страна на Друштвото на народите.
1942  Втора светска војна: Јапонските војници го зазедоа Сингапур и заробија 85.000 британски војници.
1944  Втора светска војна: Средновековниот манастир Монтекасино во Италија, претворен во упориште на германските сили, е бомбардиран од страна на сојузничкото воздухопловство.
1990  Лондон и Буенос Аирес ги обновија дипломатските односи, прекинати во 1982 година, кога Аргентина не успеа да и ги одземе на Велика Британија Фолкландските Острови во Атлантскиот Океан.
1993  Словачкиот парламент го избра Михал Ковач за прв претседател на државата по распадот на Чехословачка.
1994  Министерот за надворешни работи на Австралија, сенаторот Герет Еванс, соопшти дека Австралија ја призна Република Македонија.
1995  Во Мала Речица е основан Тетовскиот парауниверзитет.

Родени:

1564  Галилео Галилејиталијански астроном и физичар.
1710  Луј XV — крал на Франција.
1748  Џереми Бентам — британски филозоф.
1839  Рајко Жинзифов — македонски писател, преродбеник и публицист.
1874  Ернест Шеклтон — ирски истражувач.
1879  Павел Делирадев — бугарски општественик.
1898  Тотоиталијански глумец.
1911  Григор Витез — хрватски писател и преведувач.
1932  Момчило Богданов — македонски електро-инженер.
1942  Џеладин Мурати — македонски педагог.
1944  Хенри Тредгил — американски џез-музичар.
1952  Димитрие Дурацовски — македонски писател.
1957  Азис Положани — македонски политичар.
1962  Мило Ѓукановиќ — претседател и премиер на Црна Гора.
1962  Иван Стоилковиќ — македонски политичар.
1972  Јаромир Јагр - чешки хокеар.
1969  Ања Андерсен — данска ракометарка.
1973  Клод Макелеле — француски фудбалер и тренер.
1973  Ејми Ван Дајкен — американска пливачка.
1976  Оскар Фреир — шпански велосипедист.
1984  Дорота Рабчевска — полска пејачка.
1985  Виктор Томас — шпански ракометар.
2000  Јакуб Кивиор — полски фудбалер.

Починале:

1145  Луциј IIримски папа.
1573  Матија Губец — водач на Селанската буна во Хрватска и Словенија.
1788  Морис Кантен де Ла Тур — француски сликар.
1857  Михаил Иванович Глинка — руски композитор.
1877  Рајко Жинзифов — македонски писател, преродбеник и публицист.
1908  Марко Бошнаков — македонски анархист.
1923  Иван Мазов — македонски раскажувач.
1965  Нет Кинг Коул — американски музичар.
1967  Симеон Радев — македонски новинар.
1979  Жан Реноар — француски филмски режисер.
1984  Харалампие Поленаковиќ — македонски научен и културен работник.
1994  Љубомир Белогаски — македонски сликар и академик.
2003  Александар Тишма — српски и југословенски писател.
2016  Венити — американска пејачка, членка на групата „Венити 6“ (Vanity 6).