<< мај >>
Н П В С Ч П С
01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
2024

4 мај — 124-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (125-и во престапна година). Остануваат 241 денови до крајот на годината.

Настани:

1494  Кристофер Колумбо пристига на Јамајка
1814  Наполеон Бонапарт пристига на островот Елба, каде што е протеран по својот пораз
1886  Во Чикаго се случуваат Хејмаркетските немири поврзани со штрајкот од Први мај
1904  САД ја започнале изградбата на Панамскиот Канал.
1953  Ернест Хемингвеј е награден со Пулицеровата награда за „Старецот и морето“.
1979  Маргарет Тачер станува првата жена премиер на Британија
1993  Управата за ПТТ на Република Македонија е примена во членството на Меѓународниот сојуз за телекомуникации - организација на ООН во областа на телекомуникациите со седиште во Женева.

Родени:

1008  Анри Iкрал на Франција.
1881  Александар Керенски — руски политичар.
1900  Антун Аугустинчиќ — југословенски и хрватски вајар.
1909  Методи Поповски — македонски партизански командант.
1913  Катерина — грчка принцеза.
1921  Едо Муртиќ — хрватски сликар.
1928  Хосни Мубарак — претседател на Египет.
1929  Одри Хепберн — британска глумица со белгиско потекло.
1930  Миљан Миљаниќ — српски и југословенски фудбалски тренер и функционер.
1937  Рон Картер — американски џез-музичар.
1953  Нина Гопова — руска кану-спринтерка.
1953  Пија Задора — американска поп-пејачка и глумица.
1958  Кит Харинг — американски сликар.
1959  Валдемарас Хомичиус — литвански и советски кошаркар и тренер.
1969  Давид А. Бадер — американски информатичар.
1981  Александар Колобнев — руски велосипедист.
1981  Давид де ла Фуенте — шпански велосипедист.
1985  Бо Мекејлеб — македонски кошаркар од американско потекло.
1985  Фернандињо — бразилски фудбалер.
1987  Францеск Фабрегас — шпански фудбалер.
1988  Раџа Наинголан — белгиски фудбалер.
1989  Даниел Ѓурта — унгарски пливач.

Починале:

1453  Едвард — англиски принц.
1481  Караманли Мехмед-паша — османлиски државник.
1811  Николај Каменски — руски генерал.
1903  Гоце Делчев — еден од најголемите идеолози на народноослободителното движење на македонскиот народ кон крајот на XIX и почетокот на XX век.
1903  Димитар Гуштанов — македонски револуционер.
1909  Тома Никлев — македонски револуционер.
1912  Пере Тошев — македонски револуционер.
1949  Валентино Мацола — италијански фудбалер.
1979  Бранко Зарески — македонски поет, критичар и публицист..
1980  Јосип Броз Тито — претседател на СФРЈ.
1993  Франце Штиглиц — словенечки и југословенски режисер.
2001  Васка Илиева — македонска изведувачка на народна музика.
2020  Драган Вучиќ — македонски композитор, пејач, филантропист и телевизиски водител.