4 октомври — 277-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (278-и во престапна година). Остануваат 88 денови до крајот на годината.

Настани:

1725  Формирање на Росарио во Аргентина.
1824  Мексиканскиот народ по долготрајна борба против шпанската колонијална војска се избори за независност и го прогласи Мексико за република со неофицијален назив „Соединети Мексикански Држави“.
1883  Првото патување на возот „Ориент Експрес“.
1940  Средба на Адолф Хитлер и Бенито Мусолини кај преминот Бренер со цел да го прослават „Челичниот пакт“.
1941  Во селото Чучер, скопско, е формиран првиот Народноослободителен одбор во Македонија, За прв претседател беше избран Петар Крстев Урдаревски.
1957  Советскиот Сојуз го лансира во орбитата околу Земјата првиот вештачки сателит „Спутник 1“ со пречник од 58 сантиметри и со тежина од 83 килограми.
1993  Во Москва беше емитувана одлуката на претседателот Елцин за воведување вонредна состојба во главниот град на Русија. Со неа се забранува секакво собирање, односно забрането е одржување на митинзи и демонстрации. Руската влада го повика народот да не се вклучува во немирите.

Родени:

1289  Луј Xфранцуски крал.
1657  Франческо Солименаиталијански уметник.
1720  Џовани Батиста Пиранезииталијански графичар.
1861  Фредерик Ремингтонамерикански уметник.
1886  Луис Албернишпански глумец.
1895  Бастер Китон — американски глумец и режисер.
1923  Чарлтон Хестон — американски глумец.
1940  Силвио Марцолини — аргентински фудбалер.
1946  Сузан Сарандон — американска глумица.
1948  Јован Колунџија — српски виолинист.
1955  Хорхе Валдано — аргентински фудбалер.
1956  Ханс ван Брукелен — холандски фудбалски голман.
1961  Зоран Вулиќ — хрватски и југословенски фудбалер.
1963  А. Ц. Грин — американски кошаркар.
1973  Крис Паркс — американски борач.
1976  Мауро Каморанези — италијанско-аргентински фудбалер.
1980  Томаш Росицки — чешки фудбалер.
1984  Ленче Илкова — македонска ракометарка.
1987  Жилјен Симон — француски велосипедист.
1988  Џанер Еркин — турски фудбалер.
1997  Никола Влашиќ — хрватски фудбалер.

Починале:

1669  Харменсон ван Рајн Рембрантхоландски сликар.
1821  Џон Ренишкотски инженер.
1944  Ал Смит — американски политичар.
1947  Макс Планк — германски физичар.
1951  Вили Морети — американски гангстер.
1970  Џенис Џоплин — американска рок-пејачка.
1974  Ен Секстон — американска поетеса.
1996  Силвио Пјола — италијански фудбалер.
2004  Гордон Купер — американски космонаут.
2020  Кензо Такада — јапонско-француски моден дизајнер.
2022  Лорета Лин — американска музичарка.