<< август >>
Н П В С Ч П С
01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
2024

27 август — 239-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (240-и во престапна година). Остануваат 126 денови до крајот на годината.

Мајка Тереза ја добива Нобеловата награда за Мир

Настани:

1944  Била формирана Петнаесеттата Поречка Бригада кај селото Брезница.
1945  По објавувањето на јапонската капитулација американските трупи почнаа да се истоваруваат на територијата на поразената Јапонија. Првите единици се истоварија на аеродромот Ачуга, а потоа флотата од 383 воени бродови во придружба на 1.300 авиони впловија во Токискиот Залив. Тоа беше првпат Јапонија да капитулира.

Родени:

1770  Георг Вилхелм Фридрих Хегел — германски филозоф.
1870  Амадо Нерво — мексикански писател.
1871  Теодор Драјзер — американски писател.
1890  Мен Реј — американски фотограф.
1909  Лестер Јанг — американски џез-музичар.
1917  Жозуе Монтело — бразилски писател.
1939  Никола Пилиќ — хрватски и југословенски тенисер.
1940  Сони Шарок — американски џез-музичар.
1941  Сезарија Евора — јужноафриканска пејачка.
1965  Горан Василијевиќ— српски фудбалер.
1965  Матјаж Дебелак — словенечки и југословенски скијачки скокач.
1973  Дитмар Хаман — германски фудбалер и тренер.
1976  Карлос Моја — шпански тенисер.
1981  Максвел (фудбалер) — бразилски фудбалер.
1990  Александар Зотов — руски фудбалер.
1990  Тори Боуви — американска атлетичарка.
1990  Лук де Јонг — холандски фудбалер.
1997  Лукас Пакета — бразилски фудбалер.
1999  Миле Свилар — српски фудбалски голман.

Починале:

1576  Тицијан Вечелииталијански сликар, основач на Венецијанската сликарска школа.
1914  Ојген Бем-Баверк — австриски економист.
1916  Петар Кочиќ — српски писател.
1950  Чезаре Павезеиталијански писател.
1960  Сима Пандуровиќ — српски поет.
1965  Ле Корбизје — швајцарско-француски архитект.
1967  Брајан Епстајн — англиски музички менаџер, познат со работата со „Битлси“.
1990  Стиви Реј Вон — американски гитарист.
1995  Кочо Тулевски — македонски општествено-политички работник.
2012  Иван Хорват — хрватски и југословенски фудбалер и тренер.