<< јануари >>
Н П В С Ч П С
01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
2024

14 јануари — 14-иот ден во годината според грегоријанскиот календар. Остануваат 351 денови до крајот на годината (352 во престапна).

Настани:

1914  Хенри Форд, „крал на американската автомобилска индустрија“, ја пушти во работа првата бескрајна производна лента. Тоа значеше пресвртница, бидејќи го забрза производството на автомобили и придонесе за големо намалување на нивната цена.
1969  Во СССР се лансирани во вселената бродовите „Сојуз-4“ и „Сојуз-5“ и за првпат во историјата е формирана експериментална вселенска станица и е остварено преминување на астронаутите од еден во друг вселенски брод.
1994  Фудбалскиот сојуз на Македонија стана придружен член на Европскиот фудбалски сојуз.

Родени:

1854  Војтех Хинаис — чешки сликар и графичар.
1860  Атанас Бадев — македонски композитор и музиколог.
1861  Мехмед VI — отомански султан.
1875  Алберт Швајцер — француски хуманист, лекар, филозоф и музичар.
1906  Васил Хаџиманов — македонски етномузиколог и педагог.
1914  Паскал Паскалевски — македонски поет.
1925  Јукио Мишима — јапонски писател.
1929  Александар Петровиќ — српски и југословенски филмски режисер.
1930  Љубица Дамјановска — македонска историчарка на уметноста.
1930  Кени Вилер — канадско-британски џез-музичар.
1931  Мануел Галбан — кубански гитарист.
1933  Јозо Т. Бошковски - Јон — македонски писател.
1955  Диминик Рошето — француски фудбалер.
1967  Емили Вотсон — англиска глумица.
1968  Зоран Маџиров — македонски музичар.
1969  Дејвид Грол — американски рок-музичар, член на групата „Нирвана“.
1981  Сергеј Лагутин — узбекистански велосипедист.
1983  Максим Монфор — белгиски велосипедист.
1993  Марија Ласицкене — руска атлетичарка.
1999  Емерсон Ројал — бразилски фудбалер.

Починале:

1742  Едмунд Халеј — англиски астроном и геофизичар.
1833  Готлоб Ернст Шулцегермански скептички филозоф.
1945  Густав Касел — шведски економист.
1957  Хемфри Богарт — американски глумец.
1986  Дона Рид — американска филмска и телевизиска артистка.
2017  Саша Николовски - Ѓумар — мекедонски диригент.
2019  Павел Адамович — полски политичар.