<< март >>
Н П В С Ч П С
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
2024

18 март — 77-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (78-и во престапна година). Остануваат 288 денови до крајот на годината.

Настани:

1871  Започнува Париската Комуна. Француската влада пристапила кон разоружување на париската Национална гарда, но граѓаните одбија да го предадат оружјето и топовите и ги протерале претставниците на владата.
1900  Основан е холандскиот фудбалски клуб „Ајакс“.
1962  Во швајцарското гратче Евијан е потпишана Спогодба за прекин на огнот во Алжир, со што заврши осумгодишната војна за независност на таа земја од француската колонијална власт.
1996  Амбасадата на САД во Скопје започна со издавање визи.
1996  Претседателот на САД, Бил Клинтон го именува Кристофер Хил за амбасадор во Република Македонија.

Родени:

1780  Милош Обреновиќ — српски кнез.
1842  Стефан Маларме — француски поет.
1844  Николај Римски Корсаков — руски композитор.
1858  Рудолф Дизел — германски инженер и научник.
1869  Артур Невил Чемберлен — британски политичар.
1877  Едгар Кејси — американски парапсихолог и јасновидец.
1926  Ташко Белчев — македонски палеолингвист.
1929  Криста Волф — германска писателка.
1932  Џон Апдајк — американски писател.
1938  Стојан Георгиев Томовичин — македонски национален деец.
1941  Вилсон Пикет — американски музичар.
1947  Стево Црвенковски — македонски политичар.
1951  Бил Фризел —американски џез-гитарист.
1956  Ингемар Стенмарк — шведски скијач.
1959  Лик Бесон — француски филмски режисер.
1960  Стив Кловс — американски сценарист.
1961  Грант Харт — американски рок-музичар, член на групата Хускер ду (Husker Du).
1963  Ванеса Вилијамс — американска глумица и пејачка.
1970  Квин Латифа — американска пејачка и глумица.
1981  Фабијан Канчелара — швајцарски велосипедист.
1987  Дмитриј Тарасов — руски фудбалер.
1989  Сергеј Паршивљук — руски фудбалер.
1989  Тома Дамизо — француски велосипедист.
1997  Ивица Зубац — хрватски кошаркар.
1997  Глајсон Бремер — бразилски фудбалер.

Починале:

235  Александар Северримски цар.
1227  Хонориј IIIримски папа.
1314  Жак де Моле — последниот Голем мајстор на витешкиот ред Темплари.
1584  Иван IVцар на Русија.
1900  Антонио Нобре — португалски писател.
1909  Кузман Шапкарев — еден од најзначајните собирачи, публикатори, афирматори на македонски народни умотворби и еден од првите македонски учебникари.
1913  Георги I — крал на Грција.
1936  Елефтериос Венизелос — грчки револуционер.
1947  Михаил Герџиков — бугарски револуционер.
1980  Ерих Фром — германски филозоф и психоаналитичар.