<< март >>
Н П В С Ч П С
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
2024

15 март — 74-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (75-и во престапна година). Остануваат 291 денови до крајот на годината.

Настани:

1776  Американскиот конгрес донесе одлука за укинување на зависноста од англиската круна. Независноста на САД е прогласена на 4 јули 1776 година.
1993  ПТТ „Македонија“, вклучувајќи се во активноста за меѓународно признавање на Република Македонија, ја промовира редовната поштенска марка со мотив на знамето на Република Македонија.
1997  Во Заир бунтовниците го зазедоа Кисангани, трет по големина град во земјата и последно упориште на владините сили во источниот дел на државата.
2004  Формирана е Лугола, група на корисници на GNU/Линукс од Битола.
2013  Ли Кеќанг стапува на функцијата Премиер на НР Кина.

Родени:

1767  Ендру Џексонпретседател на САД.
1915  Венко Марковски — македонски и бугарски поет.
1933  Филип де Брока — француски филмски режисер.
1935  Ташко Георгиевски — македонски писател.
1940  Фил Леш — американски рок-музичар, член на групата The Grateful Dead.
1943  Дејвид Кроненберг — канадски филмски режисер.
1943  Слај Стоун — американски соул-музичар.
1944  Јоаким Кин — германски џез-пијанист.
1944  Иван Ќурковиќ — хрватско-српски фудбалер.
1947  Рај Кудер — американски гитарист.
1948  Давид Албахари — српски писател.
1955  Јасна Злокиќ — хрватска и југословенска поп-пејачка.
1955  Стив Лиливајт — англиски музички продуцент.
1956  Иван Јуришиќ — српски фудбалер.
1957  Виктор Муњос — шпански фудбалер.
1963  Нели Хупер — британски музички продуцент.
1968  Милорад Улемек - Легија — српски командант и атентатор на премиерот на Србија.
1975  Веселин Топалов — бугарски шаховски велемајстор.
1975  Ева Лонгорија — американска глумица.
1981  Брис Гијар — француски мечувалец.
1985  Константин Бакун — украински и руски одбојкар.
1990  Драгана Цвииќ — српска ракометарка.
1993  Пол Погба — француски фудбалер.

Починале:

44 п.н.е.  Гај Јулиј Цезарримски војсководец, политичар и писател.
220  Цао Цао — кинески војсководец и државник.
493  Одоакар — италијански крал.
1903  Тома Давидов — бугарски офицер.
1937  Хауард Филипс Лавкрафт — американски писател.
1959  Лестер Јанг — американски џез-музичар.
1974  Глигор Смокварски — македонски композитор, кларинетист и музиколог.
1981  Рене Клер — француски филмски режисер.
1991  Миодраг Булатовиќ — црногорски и југословенски писател.
1997  Виктор Вазарели — унгарско-француски сликар.
2006  Јоргос Ралис — грчки политичар.
2006  Жозуе Монтело — бразилски писател.
2014  Скот Ештонамерикански рок-музичар, член на групата „Стуџис“ (The Stooges).
2021  Драгољуб Ѓуричиќ — црногорско-српски рок-музичар.