4 септември — 247-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (248-и во престапна година). Остануваат 118 денови до крајот на годината.

<< септември >>
Н П В С Ч П С
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
2024

Настани:

476  Пад на Римското Царство.
1837  Во присуство на поголем број стручњаци, американскиот научник Семјуел Морзе со успех ја демонстрирал работата на својот телеграф. Кон средината на мај во 1844 г. веќе била воспоставена телеграфска врска меѓу Вашингтон и Балтимор, а набрзо телеграфот почнаа да го користат и европските земји.
1886  Индијански војни: По скоро 30 години борба, водачот на Апачите, Џеронимо му се предава со неговите преостанати војници на генералот Нелсон Мајлс во Аризона.
1939  Втора светска војна: Јапонија прогласува неутралност во Европската војна.
1940  За првпат во Втората светска војна, Германска подморница напаѓа брод од САД (УСС Гир) без разлика на неутралноста на САД и предизвикувајќи тензиите да се зголемат.
1944  Советскиот Сојуз ѝ објави војна на Бугарија која беше сојузник на фашистичка Германија. Три дена подоцна, трупите на маршал Толбукин ги започнаа операциите на Добруџа.
1951  Првото трансконтинентално телевизиско емитување се случува во Сан Франциско, Калифорнија, од Јапонската мировна конференција.
1971  Авион „Боинг 727“ (лет бр. 1866) од Alaska Airlines паѓа близу Џуно, Алјаска, убивајќи 111 луѓе.
1995  IV светска женска конферецнија се отвора во Пекинг, со присуство на над 4.500 делегати од 181 земја.
1996  Во Народната банка на Република Македонија се промовирани новите македонски пари, со нов дизајн, кои беа пуштени во оптек на 8 септември 1996 г.
2001  Објавено првото издание на графичкиот формат „размерлива векторска графика“ (SVG).
2016  Папата Франциск ја прогласува Мајка Тереза за светица.

Родени:

1241  Александар IIIкрал на Шкотска
1383  Амадеј VIIIгроф на Савоја.
1702  Легал де Кермер — француски шахист.
1717  Џоб Ортон — англиски министер.
1824  Антон Брукнер — австриски композитор.
1832  Антонио Аглиарди — италијански дипломат.
1851  Џон Дилонирски националист.
1895  Најџел Брус — англиски глумец.
1913  Кензо Танге — јапонски архитект.
1917  Хенри Форд II — автомобилски индустријалец.
1934  Клајв Гренџер — британски економист, добитник на Нобеловата награда за економија.
1937  Дон Фрејзер — австралиска пливачка.
1945  Дени Гатон — американски музичар.
1946  Дејв Либман — американски џез-музичар.
1949  Дадо Топиќ — хрватски рок-пејач.
1950  Александар Берчек — српски глумец.
1957  Патрициа Талман — американска глумица.
1961  Кевин Кенеди — англиски глумец.
1970  Игор Кавалера — бразилски рок-музичар.
1972  Вања Изова Велева — македонска поетеса.
1973  Џејсон Дејвид Франк — американски глумец.
1980  Луси Силвас — англиска музичарка.
1981  Бијонсе Ноулс — американска пејачка.
1985  Раул Албиол — шпански фудбалер.
1991  Александар Анастасиевиќ — српски одбојкар.
1993  Лајвен Курзава — француски фудбалер.
1993  Јаник Караско — белгиски фудбалер.

Починале:

1907  Едвард Григ — норвешки романтистички композитор.
1944  Методија Шаторов - Шарло — македонски комунист.
1963  Жорж Брак — француски сликар.
1965  Алберт Швајцер — француски хуманист, лекар, филозоф и музичар.
1986  Валтер Вандерли — бразилски оргулар и пијанист во правците босанова и лаунџ.
1989  Жорж Симеонбелгиски писател.
1991  Димитар Стојанов - Мире — еден од основоположниците на архивската служба во Македонија.
1997  Ханс Ајзенк — германско-англиски психолог.
1997  Алдо Роси — италијански архитект.
2002  Владо Перлемутер — литванско-француски пијанист.
2006  Стив Ирвин — австралијански природонаучник и телевизиски водител.
2006  Џакинто Факети — италијански Фудбалер.
2014  Џоан Риверс — американска комичарка иводителка на шуто „Модна полиција“.