< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1879 (MDCCCLXXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1879. година од новата ера, 879. од вториот милениум, 79. од 19 век и последна од 1870-тите.

1879 г.  во други календари
Грегоријански календар 1879
MDCCCLXXIX
Ab urbe condita 2632
Асирски календар 6629
Бахајски календар 35–36
Бенгалски календар 1286
Берберски календар 2829
Будистички календар 2423
Бурмански календар 1241
Византиски календар 7387–7388
Еврејски календар 5639–5640
Ерменски календар 1328
ԹՎ ՌՅԻԸ
Етиопски календар 1871-1872
Игбоански календар 879–880
Ирански календар 1257–1258
Исламски календар 1296–1297
Јапонски календар Период Меиџи 12
(12年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 戊寅年月日
(4515/4575)
— до —
己卯年月日
(4516/4576)
Коптски календар 1595–1596
Корејски календар 4212
Календар Мингуо 33 пред РК
民前33年
Селевкидски календар 2190–2191
Тајландски сончев календар 2422
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1935–1936
 - Шака самват 1801–1802
 - Кали југа 4980–4981
Француски револуционерен календар LXXXVIILXXXVIII
87–88
Холоценски календар 11879
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7387 и 7388 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6629 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5639 и 5640 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2632.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1879. година се протега во 4515 и 4516, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4575 и 4576 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2422. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1296 и 1297 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди