01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30  

2 јуни — 153-тиот ден во годината според грегоријанскиот календар (154-ти во престапна година). Остануваат 212 дена до крајот на годината.

Настани:

1739  Во Стокхолм е основана Кралската шведска академија на науките.
1924  Конгресот на САД им го признач правото на државјанство на сите Индијанци.
1945  Комисијата за јазик и правопис дефинитивно го усвои проектот на македонскиот правопис, кој е озаконет со решение на Министерството за народна просвета на Демократска Федеративна Македонија од 7 јуни 1945 година.
1946  Во Италија со референдум е прогласена Република. Затоа 2 јуни е прогласен за национален празник на Италија.
1966  На Месечината се спушти првиот американски вселенски бродСервејер-1“, без човечки екипаж.
2004  Хари Костов е избран за премиер на Република Македонија. Опозицијата не присуствуваше на гласањето за избор на новиот владин Кабинет, што го предложи Костов.

Родени:

1535  Лав XIримски папа.
1835  Пиј X — римски папа.
1840  Томас Харди — англиски писател.
1857  Едвард Елгар — англиски композитор.
1904  Џони Вајсмилер — американски пливач и глумец.
1904  Франтишек Планичка — чехословачки фудбалер.
1917  Нада Зекманова Јакимова — македонска писателка за деца.
1922  Хуан Антонио Бардем — шпански режисер.
1931  Хусеин Тахмишчиќ — босански поет.
1936  Цане Здравковски — македонски писател.
1940  Константин II — крал на Грција.
1941  Бил Вајман — англиски рок-музичар, член на групата „Ролинг Стоунс“.
1941  Стејси Кич — американски глумец.
1949  Владимир Луков — бугарски поет.
1950  Момчило Вукотиќ — српски југословенски фудбалер.
1960  Тони Хедли — англиски поп-пејач, член на групата Спандау балеј.
1961  Дез Кадена — американски хардкор-музичар, член на групата Блек флег.
1966  Ивица Обрван — хрватски ракометар и тренер.
1968  Талант Дујшебаев — руски и шпански ракометар.
1968  Мајк Дин — англиски фудбалски судија.
1976  Игор Ангеловски — македонски фудбалер и тренер.
1977  Степан Шевчук — руски кану-спринтер.
1978  Роберт Петров — македонски фудбалер.
1981  Николај Давиденко — руски тенисер.
1984  Тајлер Фарар — американски велосипедист.
1986  Виктор Мелантев — руски кану-спринтер.
1988  Серхио Агуеро — аргентински фудбалер.
1989  Давиде Аполонио — италијански велосипедист.
1990  Михал Квјатковски — полски велосипедист.
2003  Јусуф Демир — австриски фудбалер.

Починале:

657  Евгениј I — римски папа.
1876  Светомир Николаевиќ — српски писател.
1876  Христо Ботев — бугарски револуционер.
1882  Џузепе Гарибалдииталијански револуционер и демократ, водач за обединување на Италија со револуција.
1937  Љубомир Милетиќ — бугарски научник.
1969  Радивој Кораќ — српски и југословенски кошаркар.
1984  Кирил Македонски — македонски композитор.
1987  Андре Сеговија — шпански гитарист.
1991  Ладислав Баришиќ — македонски и југословенски ликовен критичар.
2023  Аструд Жилбертобразилска пејачка на босанова.

Празници:

Италијанационален празник