<< август >>
Н П В С Ч П С
01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
2024

24 август — 236-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (237-и во престапна година). Остануваат 129 денови до крајот на годината.

Зачувана соба во помпејска куќа
Финалната дефиниција на сончевиот Систем го отфрла Плутон како планета

Настани:

79  Катастрофална ерупција на Везув - вулкан во Италија. Затрупани се градовите Помпеја и Херкуланеум.
1572  Бартоломејска ноќ во Франција: по наредба на Катерина Медичи, започнал масакрот на хугенотите во кој за неколку недели се убиени помеѓу 5.000 и 30.000 протестанти.
1814  Британските војски го нападнале Вашингтон и ја запалиле Белата куќа и неколку други јавни објекти.
1821  Потпишан е Договорот од Кордоба - денешен Веракрус, со кој Мексико се стекнало со независност од Шпанија.
1891  Томас Едисон ја патентирал камерата за подвижни слики.
1899  Група загрепски научници откриле коски, заби и орудиja на пралуѓето на подрачјето на Крапина, наодите биле значаен доказ за вистинската Дарвинова наука за еволуцијата.
1912  Алјаска е официјално прогласена за американска територија.
1939  Потпишан е договорот Молотов-Рибентроп за ненапаѓање помеѓу СССР и Нацистичка Германија.
1960  Во Восток на Антарктикот е измерена рекордно најниската температура: −88 °C .
2006  Дефиниран поимот „планета“ од страна на МАС во Прага, Чешка, според кој Плутон е џуџеста планета, а Сончевиот Систем има 8 планети.
2016  Откриена планетата Проксима Кентаур b — најблиската вонсончева планета до нашиот Сончев Систем.

Родени:

1113  Џефри Плантагенет — гроф на Анжу.
1669  Алесандро Марчело — италијански благородник, поет, филозоф, математичар и композитор.
1899  Хорхе Луис Борхес — аргентински писател.
1922  Хауард Зин — американски историчар.
1927  Хари Марковиц — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 1990 година.
1936  Љубка Рондова — бугарска пејачка.
1946  Горан Марковиќ — српски и југословенски режисер.
1947  Пауло Коелјобразилски писател.
1948  Жан Мишел Жар — француски композитор и музичар.
1954  Елвис Костело — англиски рок-музичар.
1964  Дарјан Петрич — словенечки и југословенски пливач.
1964  Сузана Спасовска — македонска фолк пејачка.
1964  Лилјана Николовска — југословенска и хрватска пејачка.
1965  Реџи Милер — американски кошаркар.
1968  Андреас Кисер — бразилски рок-музичар.
1982  Жозе Бозингва — португалски фудбалер.
1977  Денилсон — бразилски фудбалер.
1989  Росио Игарзабал — аргентинска глумица и пејачка.
1990  Хуан Питер Ланзани — аргентински глумец.

Починале:

1838  Ференц Келчеи — унгарски поет.
1883  Анри V — крал на Франција.
1906  Константинос Гарефис — андартски капетан.
1912  Лазар Дојамов — андартски капетан.
1990  Сергеј Довлатов — руски писател.
2003  Вилфред Тесиџер — британски истражувач и арабист.
2014  Ричард Атенборо — англиски глумец.
2021  Чарли Вотс — англиски рок-музичар, член на групата Ролинг стоунс.