<< декември >>
Н П В С Ч П С
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
2024

1 декември — 335-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (336-и во престапна година). Остануваат 30 денови до крајот на годината.

Настани:

1918  Создадено Кралството на Србите, Хрватите и Словенците.
1991  Украинските гласачи со огромно мнозинство гласаат позитивно за независност од Советскиот Сојуз.
1995  Хавиер Солана е избран за генерален секретар на НАТО.
2018  Андрес Мануел Лопес Обрадор станува претседател на Мексико.

Родени:

1083  Ана Комнина — византиска принцеза и научник. Најстара ќерка на царот Алексиј I Комнин и на царицата Ирина. (†1153)
1792  Николај Иванович Лобачевски — руски математичар, физичар и астроном.
1911  Франц Биндер — австриски фудбалер.
1931  Џими Лајонс — американски џез-музичар.
1935  Вуди Ален — американски режисер, сценарист и глумец.
1940  Ричард Прајор — американски комичар и глумец.
1943  Фин Кидланд — норвешки економист, добитник на Нобеловата награда.
1945  Бет Мидлер — американска пејачка и глумица.
1947  Елица Манева — македонски археолог.
1949  Пабло Ескобарколумбиски шеф на наркокартел (†1993)
1951  Џако Пасториус — американски џез-музичар.
1964  Салваторе Скилачи — италијански фудбалер.
1988  Мануел Штрлек — хрватски ракометар.

Починале:

1707  Џеремаја Кларканглиски барокен композитор.
1973  Давид Бен Гурион — израелски политичар.
1891  Лајош Зилахи — унгарски писател.
1987  Џејмс Болдвин — американски писател.
1991  Џорџ Стиглер — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 1982 година.
2011  Криста Волф — германска писателка.
2013  Пол Вокерамерикански глумец.
2014  Ацо Петровиќ — српски кошаркарски тренер.

Празници:

Национален празник во Романија