<< октомври >>
Н П В С Ч П С
01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
2024

16 октомври — 289-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (290-и во престапна година). Остануваат 76 денови до крајот на годината.

Настани:

1689  Армијата на Хабсбуршката монархија го ослободува градот Видин од турска власт.
1813  Кај Лајпциг почнала т.н. „Битка на народите“, во која Наполеоновите сили се нашле под ударите на здружените сојузници: Русија, Прусија и Австрија. Француската армија била победена, а на 19 октомври, сојузниците го зазеле Лајпциг. Наполеон се повлекол преку Рајна и неколку месеци подоцна бил принуден да абдицира.
1925  Во Локарно, Швајцарија, бил потпишан гарантен пакет меѓу Германија, Белгија и Франција за меѓусебно почитување на постојните граници. Договорот од Локарно создадал ера на мир и просперитет во Западна Европа, но покажал дека германските граници кон Полска и Чехословачка не се толку „свети“ како западните граници.
1945  Во Квебек, Канада, е основана Организацијата на обединетите нации за исхрана и земјоделство (ФАО), со задача да ги проучува проблемите на исхраната и на земјоделството во светот и да препорачува национални и меѓународни мерки за унапредување на исхраната на населението. Овој датум во 1979 година е установен како Светски ден на храната, а се прославува од 1982 година.
1949  Николаос Захаријадис, водачот на Комунистичката партија на Грција, објавил „привремен прекин на огнот“, со што всушност завршила Граѓанската војна во Грција.
1964  Владата на НР Кина соопшти дека во оваа земја е извршена прва експериментална експлозија на атомска бомба. Така Кина како петта земја во светот, стапи во редот на атомските сили.
1994  Во Македонија се одржа првиот круг од парламентарните, а по првпат и од општи претседателски избори. Киро Глигоров е реизбран за претседател во првиот круг со освоени 52,4% од гласовите. ВМРО ДПМНЕ и останатата опозиција ги отфрли резултатите и го бојкотираше вториот круг на изборите.
2012  Откриена планетата Алфа Кентаур Bb — најблиска вонсончева планета до Земјата.

Родени:

1351  Џан Галеацо Висконти — војвода на Милано.
1801  Јосип Јелачиќ — хрватски бан.
1854  Карл Кауцки — чешко-австриски марксистички теоретичар.
1886  Давид Бен Гурион — израелски политичар.
1888  Јуџин О'Нил — американски писател, добитник на Нобеловата награда.
1906  Оскар Вајлд — британски писател.
1906  Клинт Брукс — американски литературен критичар.
1908  Кузман Сотировски — македонски фудбалер.
1908  Енвер Хоџа — албански комунистички државник.
1906  Дино Буцати — италијански новинар и писател.
1918  Луј Алтисер — француски филозоф.
1921  Славчо Стојменскинароден херој на Македонија.
1921  Анджеј Мунк — полски режисер.
1924  Панче Васоски — македонски глумец.
1927  Гинтер Грас — германски писател, добитник на Нобеловата награда во 1999 година.
1938  Нико — германско-американска пејачка и глумица.
1950  Милош Бојаниќ — српски пејач.
1951  Драги Михајловски — македонски писател.
1953  Пауло Роберто Фалкао — бразилски фудбалер.
1954  Вера Чејковска — македонски писател.
1958  Тим Робинс — американски глумец.
1959  Гари Кемп — англиски поп-музичар, член на групата „Спандау балеј“ (Spandau Ballet).
1960  Боб Моулд — американски рок-музичар, член на групата „Хускер ду“ (Husker Du).
1963  Данко Цвјетичанин — хрватски и југословенски кошаркар.
1970  Мехмет Шол — германски фудбалер.
1985  Кејси Стонер — австралиски возач.
1986  Ина — романска пејачка.
1997  Наоми Осака — јапонска тенисерка.

Починале:

1793  Марија Антоанета — француска кралица, сопруга на Луј XVI.
1992  Владек Шејбал — полски глумец.
2003  Ласло Пап — унгарски боксер.
2007  Тоше Проески — македонска поп-ѕвезда.
2007  Бахрудин Ченгиќ — босански и југословенски режисер.

Празници:

  Светски ден на храната