Бертолд Конрад Херман Алберт Шпер (германски: Berthold Konrad Hermann Albert Speer), познат као Алберт Шпер (германски: Albert Speer; 19 март 19051 септември 1981) бил германски архитект и еден од највисоките службеници на нацистичката влада (Химлер, Гебелс, Геринг, Борман и Шпер). Понекогаш е нарекуван првиот архитект на Третиот рајх.

Алберт Шпер
Роден 19 март 1905
Манхајм, Германија
Починал 1 септември 1981
Лондон, ОК

Поврзано уреди

Надворепни врски уреди