<< март >>
Н П В С Ч П С
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
2024

14 март — 73-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (74-и во престапна година). Остануваат 292 денови до крајот на годината.

Настани:

1844  Карлос Антонио Лопес е прогласен за прв уставен претседател на Парагвај.
1891  Подморницата „Монарх“ постави телефонски кабел под Ламанш, што овозможи телефонска врска меѓу Велика Британија и другите држави од Европа.
1944  Иницијативниот одбор на АСНОМ упати писмо до НО одбори во Македонија во кое ја изнесува одлуката на Второто заседание на АВНОЈ, со која Македонија е призната за рамноправна федерална единица. Потоа, ја објаснува постапката за избирање легални и нелегални, општински, околиски и окружни НО одбори и делегати за Првото заседание на АСНОМ.
1945  По многу тешки борби американските десантни единици го освоија малиот остров на Тихиот Океан, Иво Џима, важна стратегиска точка за бомбардерските напади врз Јапонија.
1965  Владата на Израел го прифати барањето на Бон за воспоставување дипломатски односи со Западна Германија.
1995  Астронаутот Норман Тагард стана првиот Американец кој полета во вселената со руска ракета, лансирана од космодромот во Бајконур.
1996  Република Македонија и Република Литванија воспоставиле дипломатски односи на ниво на амбасадори.
2001  Околу 11 часот со престрелки од тетовското кале започна конфликтот во Тетово.
2002  Судиите на Основниот суд Скопје 2 ги потпишаа решенијата за амнестија на политичкиот водач на поранешната ОНА, Али Ахмети и на неговиот вујко, водачот на кичевските бомбаши и организаторот на повеќето бомбашки напади на полициските станици во Македонија, Фазли Велиу.
2013  Си Ѓинпинг станува Претседател на НР Кина.

Родени:

1681  Георг Филип Телеман — германски барокен композитор.
1820  Виктор Емануел IIиталијански крал, прв монарх на обединета Италија.
1862  Вилхелм Бјеркнес — основач на метеорологијата како наука.
1866  Алексеј Троицки — руски шаховски велемајстор.
1879  Алберт Ајнштајн — германско-американски физичар.
1908  Коча Поповиќ — српски и југословенски офицер, политичар, филозоф и писател.
1913  Доминик Татарка — словачки писател.
1926  Карлос Кони — бразилски писател.
1927  Методија Симоновски — македонски етномузиколог и поет за деца.
1930  Бистрица Миркуловска — македонска писателка за деца.
1930  Томо Шијак — македонски сликар.
1932  Методија Фотев — македонски романописец и поет.
1933  Квинси Џонс — американски музичар и продуцент.
1933  Мајкл Кејн — англиски глумец.
1975  Стив Харпер — англиски фудбалер и тренер.
1978  Питер ван ден Хогенбанд — холандски пливач.
1979  Никола Анелка — француски фудбалер.
1988  Стефен Кари — американски кошаркар.

Починале:

1883  Карл Маркс — германски економист и филозоф, основоположник на комунизмот.
1912  Петар Лебедев — руски научник, физичар.
1974  Мато Ловрак — хрватски писател.
1995  Вилјам Алфред Фаулер — американски јадрен физичар.
2018  Стивен Хокинг — англиски теориски физичар.
2021  Реџи Ворен — американски пејач.

Празници:

Ден на бројот пи