Волтер Елијас Дизни (англиски: Walter Elias Disney) ( 5 декември 190115 декември 1966) беше американски филмски продуцент, режисер, сценарист, гласовен глумец, аниматор, претприемач, филантропист, како и повеќекратен добитник на Наградата на академијата. Дизни е познат по неговото влијание врз полето на забавната индустрија за време на дваесеттиот век. Како соосновач (со својот брат Рој О. Дизни) на Walt Disney Productions, Дизни стана еден од најпознатите филмски продуценти во светот. Корпорацијата кој тој ја ко-основа, сега позната како The Walt Disney Company, денес има годишен приход од околу 35 билиони амеркикански долари.

Волт Дизни
Роден(а)Волтер Елијас Дизни
ЗанимањеФилмски продуцент, ко-сопственик на The Walt Disney Company, претходно позната како Walt Disney Productions
СопружникЛилијан Баундс (1925-1966)
Њуманов смеограм (1921)

Дизни е особено познат по тоа што бил филмски продуцент и популарен шоумен, како и иноватор во анимацијата и дизајнот на тематските паркови. Тој и неговиот персонал имаат создадено голем број на светски славни измислени ликови вклучувајќи го Мики Маус. Тој е добитник на дваесет и шест Оскари, вклучувајќи рекордни четири во една година, и се има здобиено со понатамошни педесет и девет номинации[1], а го држи и поединечниот рекорд на највеќе награди и највеќе номинации. Тој исто така е добитник и на седум Еми награди. Тој е истоименик на Дизниленд и Волт Дизни светското одморалиште во САД, Јапонија, Франција и Кина.

Дизни е починат од рак на белите дробови на 15 декември 1966, неколку години пред отворањето на неговиот проект од сонишата Волт Дизни светското одморалиште во Флорида.

Детство Волт Дизни е роден на 5 декември 1901 и имаа типичен детството на синот на еден фармер. Неговиот татко, Илија Дизни (1859-1941), предците на ирски , 2 дошол во САД од Канада и се насели во Чикаго набргу по венчавањето учител Повик Флора (1868-1938) во 1888 година. Волт е роден во 1901 година, на четвртата од петте деца на бракот. 3 во 1906-според некои, бегајќи од зголемувањето на криминалот во Чикаго, 4 семејството се преселило во една фарма во близина на Marceline, Мисури . Подоцна, Дизни би рекол дека тие биле најсреќните години од својот живот. Како тој и неговата помлада сестра Рут, и се премногу мали за да им помогне со фарма работа, тие трошат поголемиот дел од времето да игра. Од овој период датира првиот Дизни dabbled со цртање и неговата голема љубов за возови. Овој идиличен период, заклучно со неколку години подоцна. Во 1909 година, Илија Дизни одеднаш се разболел со тифусна треска , и, и покрај тоа помош на нејзината постара деца, не беше во можност да продолжи да работи на фармата. Тој го продаде ненамерно, и семејството живееле во изнајмена куќа до 1910 година, кога тој се преселил во Канзас Сити . За младите Дизни беше многу тешко да ги напуштат своите руралните рајот. Во Канзас Сити , Илија почна да работи доставување весници за Канзас Сити Star . Волт и неговиот брат Рој изнесува помагање на својот татко во договорот, кој бара напорна работа разбудуваат секој ден во 12:00. Според евиденцијата на јавните училишна област во Канзас Сити, Дизни почна да присуствува на Граматика Бентон школа во 1910 година, а дипломирал на 8 јуни 1911. Не е добар ученик, поради неговата работа доставување весници, тој имаше проблеми со концентрација и често заспа. Тој беше склони кон мечтаење и doodling да мине времето. Илија остави својата работа како paperboy и стана еден од сопствениците на една компанија посветена на развој газирани пијалаци, компанијата O'Zell, со седиште во Чикаго. Семејството се преселило во овој град, и Дизни продолжи неговите студии на Мекинли средно училиште во Чикаго. Во исто време, во кои работат за својот татко и присуствуваше на вечерните часови на Институтот за уметност во Чикаго. На 15 години, Волт доби лето работа на продажба на весници и бонбони на патниците Санта Фе железници Ние обучуваат многу повеќе се заинтересирани за неговата работа, кое не е премногу успешна, бидејќи тие често го украле стока .

Волт Дизни со Црвениот крст амбуланта возење во Франција. Во неговото училиште години, Дизни беше карикатурист на училишниот весник, од селото глас . Неговите стрипови беа патриотски и политичко прашање, фокусирајќи се на темата на Првата светска војна . Во 1918 година, кои сакаат да ги следат стапките на неговиот брат Рој, кој беше регрутиран во морнарица, го напуштил училиштето да се пријават во војска. Тоа не беше прифатена за да биде премногу млад. Истакнувајќи дека брзата помош кор на Црвениот крст да признаам момчиња од седумнаесет, Волт фалсификувани неговото раѓање сертификат да покаже дека тој е роден во 1900 година наместо на 1901 година, и веќе беше седумнаесет години. Тој беше примен, но никогаш не влегуваат борба. Кога тој го завршил обука и бил префрлен во Европа, Германија ја потпиша примирје, а војната е завршена. Тој помина остатокот од својот пат на Црвениот крст како брза помош возач во Франција, да се пресели во офицери. Да се забавуваат со пополнување цртежи на брза помош бил возењето. Тоа беше, исто така, во ова време што почна да пуши, навика која ќе го придружува во текот на неговиот живот. Во 1919 година тој побарал да биде ослободен од неговите воени обврски и бил испратен назад во Америка. [ уреди ] Во почетокот на анимација Решена да продолжи со кариера, тој се преселил во Канзас Сити. Неговиот брат Рој работел во една банка во областа и, благодарение на еден пријател, го доби работа Рубин ликовно студио Pesemen каде Волт беше посветена на создавање на реклами за весници, списанија и кина. Таму тој се сретна уште еден артист, Ubbe Iwwerks , со кого се поврзани, и двете одлучи да започне сопствен бизнис. Дизни и Iwwerks (кој скратена своето име во УБ Ајверкс) основана компанија наречена "Ајверкс-Дизни Комерцијални уметници" во јануари 1920 година. За жал, тие не успеаја премногу клиенти, и на крај мораше да ја напушти. Двајцата беа ангажирани од Канзас Сити Филм рекламна компанија, која работеше во реклами, направени со примитивен анимација техники на локалните театри. Дизни бил фасциниран од можностите на анимација. Тој помина неколку дена во Канзас Сити Јавната библиотека perusing книги на анатомијата и механика. Тој, исто така прочитате книга за Muybridge Edweard за анимација. Тој се користи своето време во филм за рекламирање експериментира со анимација и филм техники. Дури и позајмена камера од компанијата да експериментирате дома. По две години во филм за рекламирање, Дизни верува се стекнува доволно искуство за да започне нов бизнис за свој. Во 1922, тој ја основал компанијата Насмевката-О-Грам Филмови, Inc, посветена на правење анимирани филмови засновани на бајките и народни приказни за деца, како Пепелашка или Мачорот во чизми . Меѓу неговите вработени биле Ајверкс, Хју Харман , Рудолф Ising , Кармен Максвел , и Friz Freleng . На шорцеви станаа познати во областа на Канзас Сити, но нивните трошоци за производство надмина приходот што се предвидени. По создавањето на неговиот најнов кратко, мешање во живо акција и анимација на Alice земјата на чудата , во студиото банкротираше во јуни 1923 година. Дизни потоа одлучи да се пресели во центарот на сè поголемиот број филмската индустрија, Холивуд . Тој ја продаде својата камерата и доби доволно пари за пат со воз до Калифорнија. Тој остави зад себе своите пријатели и поранешни вработени, но тој го земал со него филмот на чудата на Alice . Тој пристигна во Лос Анџелес со четириесет долари во џебот и филм недовршени во неговата чанта. Нејзината цел е да го напушти анимиран филм, верувајќи дека тоа не можеше да се натпреварува со од студијата во Њујорк. Со намера да стане директор на живи акционите филмови, и истрча безуспешно не 'бараа за работа на сите студии. Наоѓање на никој, одлучи да се обиде повторно со анимација. Неговата прва студио во Холивуд беше една гаража во неговиот чичко Роберт. Испрати на филмот на Alice земјата на чудата во Њујорк дистрибутер Маргарет Винклер , кои покажаа голем интерес во филмот и ангажирал Дизни да се произведе повеќе филмови комбинирање на анимација и живеат акција. Тој придружува на својот брат Рој, кој се опоравувал од туберкулоза во болница ветерани во Лос Анџелес и убедил да преземат одговорност за економско управување на студијата. Рој договорено. На барање на Дизни, еден од водечките глумица на чудата на Alice , Вирџинија Дејвис и неговото семејство се преселило во Холивуд од Канзас Сити. Ајверкс и така не неговата. Ова беше почетокот на Дизни Манаки "Студио , зародишот на иднината на Волт Дизни компанијата . На новиот филм, наречен " Алис Comedies "(" Алиса Comedies "), беа доста успешни. По Вирџинија Дејвис, кој ја напушти серија Дизни со тоа што не прифаќање на барањата на покачување на платата на нивните родители, биле глуми глумици Зора O'Day и Margie Геј. Подоцна Лоис Хардвик кратко ја презеде улогата. Од време на серија заврши во 1927 година, фокусот беше повеќе анимирани ликови, вклучувајќи мачор по име Јулиј кои наликуваа на мачка Феликс -. [ уреди ] Освалд на Лаки зајак Во 1927, Чарлс Б Mintz , кој се оженил со Маргарет Винклер и зел уздите на неговиот бизнис, повика на нова серија на филмови, анимација, само да бидат дистрибуирани од Universal Pictures на Карл Laemmle . Новата серија ", Освалд на Лаки зајак ", беше речиси инстантен успех. На ликот беше создаден и привлечени од Ајверкс. Неговиот успех е дозволено на раст на студијата, и Волт би можеле повторно ги најмуваат Харман, Ising, Максвел, и Freleng од Канзас Сити. Во февруари 1928 година, Дизни отиде во Њујорк за да преговара за нов економски договор со Mintz, но се здобија со големо изненадување кога тој објави дека тој не само што ќе плаќаат помалку за секој филм да се произведуваат, но беше главната аниматори Дизни-вклучувајќи Харман, Ising, Максвел, и Freleng (но не Ајверкс) - под договор, и ќе создаде свој студиото Дизни ако не прифаќаат работа и за помалку пари. Освалд права им припаѓаат на Универзална и Дизни, и може да се направи филм без него. Дизни го отфрли наметнување на Mintz и изгуби поголемиот дел од персоналот студија. Оние кои излегоа од обликуваа суштината на Винклер студио , воден од Mintz и неговиот брат Џорџ Винклер . Сепак, малку подоцна Универзалната доделени производство Освалд зајак филмови кон секција на својата компанија, кој се кандидира Валтер Lantz , и Mintz мораше да се посвети на нивните студиски за производство на краток Krazy Kat . Харман, Ising, Максвел, и Freleng создаде лик многу сличен на Освалд, Бошко да Леон Шлезингер и Ворнер Брос , и почна да работи кратко време по првата рата од серијата Looney Tunes . На компанијата Дизни само поврати правата на Освалд 78 години подоцна, во 2006 година. 5 [ уреди ] Мики Маус Главна статија: Мики Маус По поразот на правата на Освалд, Дизни реши да се создаде нов лик . Ние разговараме дали анимиран глушец првата идеја (што беше во основа како Освалд, тркалезни уши туку издолжена) беше Дизни, кој е често му се припишува, или Ајверкс. Во секој случај, и учествуваше во создавањето на карактерот. Неговите први филмови беа анимирани со Ајверкс, чие име е истакнат во кредити. Некои извори укажуваат на тоа дека на глувчето беше да се нарече во првиот "Мортимер", но која подоцна беше крстен " Мики Маус "од страна на неговата сопруга Лилијан Дизни. Според Боб Томас, сепак, легендата на името е фиктивни, и го наведува случајот на еден лик Мортимер Маус име е роден во 1936 , чичко на Мини Маус . 6 Првиот филм појавата на Мики се одржа на 15 мај 1928 година во авион луди , кратко неми , како и сите филмови Дизни до денес. Откако не успеаја да ги заинтересираме дистрибутери за Авион луди или нејзино продолжување, на Gallopin "Гаучо , Дизни создаде звук филм, Steamboat Вили . На претприемачот Пет сили предвидени Дизни со двете дистрибуција на филмот како Cinephone , звук на систем за синхронизација. Steamboat Вили стана голем успех, и се додава звук на претходниот кратко. Од тогаш, сите Дизни филмови ќе бидат здрави. Дизни самиот беше задолжен за вокалната ефекти од неговите рани кратки филмови и беше гласот на Мики Маус до 1947 година. Мики Маус се сретна со еден голем успех, толку многу што во 1935 година на Лигата на Нациите Дизни награден со златен медал, кажувајќи Мики "меѓународен симбол на добра волја." Во јануари 1930 година таа беше адаптиран да стрипови , на синдициран лента со цртичка на цртежи Дизни и Ајверкс. Во текот на 1930-тите години, на пазарот е преплавен со производи поврзани со лик од детските играчки и часовници со дијамант нараквица дизајниран од страна на Cartier . Бројни јавни личности декларирале својата восхит за Мики Маус, вклучувајќи ги и глумица Марија Pickford , американскиот претседател Франклин Делано Рузвелт , да Бенито Мусолини , па дури и на кралот на Англија, Џорџ V . 7 [ уреди ] Глупави симфонии Во прилог на Мики Маус шорцеви, во 1929 Дизни почна серија на музички филмови под наслов " Глупави симфонии "(" Глупави симфонии "). Првата беше право на скелетот танц ("Танц на скелети"), и беше целосно подготвени и анимирани од Ајверкс, кој исто така бил одговорен за повеќето од филмовите произведени од страна на Дизни во 1928 и 1929 година. Иако двете серии беа многу успешни, на Дизни студиото не се согласи да делат профити со Pat сили, и потпиша нов договор со дистрибуција Columbia Pictures . Ајверкс беше да се измориме на потчинетите позицијата што ја имаше во студијата и покрај тоа најголемиот дел од работата, и беше убеден од сили да отвори своја студио со ексклузивен договор. Дизни очајно барав некој кој би можел да го замени, бидејќи тој самиот не би можеле да се подготви, како и, и, пред сè, толку брзо (се вели дека Ајверкс имаше над 700 цртежи на ден за кратко Мики). Во меѓувреме, Ајверкс ја започна својата успешна серија на карактерот на Флип жабата со првиот звук анимиран краток во боја, насловен Fiddlesticks . Тој исто така, создаде две други серии: Вили опашата лажел и Comicolor . Нивниот успех се закануваше на доминација која Дизни се направени во филмската индустрија на анимација. 8 Дизни ангажирал неколку луѓе да ја завршат работата што Ајверкс беше во можност да направите сами. Во 1932 година, Дизни ја издаде својата прва боја филм, цвеќиња и дрвја , од серијата "Глупави симфонии", која го освои оскарот за најдобар анимиран краток во 1932 година. Истата година, Дизни доби почесен Оскар, исто така, создавањето на Мики Маус, чии филмови почнаа да се направи во боја од 1935 година. Наскоро се појави изведени серија, со неколку нови ликови, како Пајо Паторот , глупав и Плутон . [ уреди ] Приватен живот Во 1925 година, Дизни ангажирал младата жена по име Лилијан Граница на мастило и бојата на филмот. По кратка додворување, се венча со неа на 15 јули 1925 година. По неколку обиди, Лилијан родила ќерка, Дајан Мари Дизни во 1933 година. Нема шанси да има повеќе деца, Дизни ја усвои втората ќерка, Шарон Меј Дизни , во 1936 година. Lillian почина на 16 декември 1997 година. Неговиот посвоената ќерка, Шарон, почина во 1993 година. Шарон го родила претходно да Кетрин Spitcktip Дизни во 1988 година. [ уреди ] златното доба на анимација

[ уреди ] "Дизни лудост": Снежана и седумте џуџиња Иако приходи беа многу големи студија, сè уште имаше доволно за Дизни, кој во 1934 година почна планирањето на производството на филмот . Кога анимација индустрија беше откриено дека Дизни планира производство во анимиран филм Снежана , се крсти на проектот како "глупост Дизни", и секој се согласија дека на проектот ќе заврши уништува студијата. Двете Лилијан како Рој Дизни се обидел да го одврати нивните планови. Тој ангажирал професорот Дон Греам на Chouinard Институтот за уметност, кои ја формираа дефиниција на студијата, а се користат на краток серија "Глупави симфонии" како лабораторија за да експеримент на реални човечки анимација, карактер создавање анимиран со посебна личност, специјални ефекти, и користење на специјализиран процеси и опрема, како на multiplane камера .

Сликата на приколката за филмот Снежана и седумте џуџиња Сите овие напори беа насочени кон подигање на технолошко ниво на студија за да биде способен за производство филм на квалитетот се бара од Дизни. Процесот на производство на Снежана и седумте џуџиња ("Снежана и седумте џуџиња") траеше од 1935 до средината на 1937 кога на студијата беше без пари. Да се подигне средствата потребни за да се заврши Снежана , Дизни мораше да покаже на монтажата на филмот пред директорите на Банката на Америка , кој го позајми пари за да го завршат проектот. Почетна буџет на филмот е 250.000 $, но заврши чини 1.488.000. На готовиот филм беше кликнете на круг Carthay театар на 21 декември 1937 година, а во догледно време, доби стоечки овации. Бела , првиот анимиран филм на англиски јазик, и прв да го користите жив , беше дистрибуиран во февруари 1938 година од страна на RKO . Тоа беше најуспешен филм на 1938 година Box Office, и имаше приходи од $ 8.000.000 (еквивалент на околу 98 милиони денес) во својата порака. Успехот на Снежана е дозволено Дизни да се изгради некои нови студии во Бурбенк, кој беше отворен на 24 декември 1939 година. Во 1940 година, на студиите произведени две играни филмови: Пинокио ​​и Фантазија . Втората, особено, беше доста ризично залог: Одделение без расправа, беше да се започне во подвижни слики на осум парчиња на класичната музика (меѓу другите, Бетовен , Бах и Стравински ), стилот на "Глупави симфонии" . Резултатите биле сосема неправилно. Во исто време и создавање на нови шорцеви беа ѕвезди на куќа (Мики, Доналд, глупав и Плутон), потенцирајќи кратки филмови, како што се The Brave Малку Кројач (1938) и на покажувачот (1939), како глуми Мики Маус. Производство на краток серија " Глупави симфонии "беше завршен во 1939 година. [ уреди ] Штрајкот на 1941 година По неколку обиди во Унијата организација меѓу работниците во анимација индустрија во 1938 година го создал екран карикатуристи еснаф (СЦГ), Унијата дека наскоро развиено активна кампања за да регрутираат членови меѓу работниците во средината. И покрај тоа што биле признати од страна на повеќето од други студии, Дизни одби да му дозволи unionization на своите вработени. Понатаму, со оглед 1937 имаше на растечко незадоволство меѓу работниците во студијата. Иако Дизни вработени беа најдобро платени во професијата, тие се чинеше дека тие не успеале да ги исполнат ветувањата на бонуси за дополнителна работа, тие го направиле во карактерните особини на компанијата. Филмови како Снежана имаа невиден успех во филмската анимација, и вработените не учествувале во придобивките (всушност, Дизни беше задолжена за отворање на нови студии во Бурбенк и за производство на филмови Pinocho , и Фантазија , кој не го добиете саканиот успех). Покрај тоа, работата на голем број вработени не беше признаена во кредити на филмови. Во 1941 , Херберт Sorrell , главен меѓу работниците синдикален водач Дизни, се обиде да преговара за признавање на СЦГ, но беше одбиена. Аниматори кои имале важна позиција во рамките на студиите, како што се уметност Babbitt и Вил Tytla , туку дека причината за нивните врсници. Дизни го виде како личен предавство, и отпуштени 16 работници Babbitt и други. На 28 мај многу работници штрајкуваа. Тоа утро, кога Дизни дошол до студии, кои се наоѓаат блокирани од страна на стотици колци. Како штрајкот продолжува, тензијата растеше. Персоналот на студиите беше поделена речиси 50% и имаше неколку обиди за конфронтација. Дизни се, според некои кажувања, речиси доаѓаат да дува со Babbitt. 9 Непосредно пред крајот на штрајкот, Дизни, на предлог на Нелсон Рокфелер , директорот на Агенцијата за односи со Латинска Америка во Стејт департментот, отиде на турнеја во Латинска Америка како амбасадор на добра волја, која помогна да се излади темперамента меѓу завојуваните страни. Конечно, Дизни, под влијание на јавното мислење во полза на штрајк, а со посредство на федералната влада и разни групи за притисок (вклучувајќи го и главниот доверител, Банката на Америка) се согласи да ја признае унија. Штрајкот заврши на 29 јули по девет недели. Работниците освои зголемување на платите и се согласија на систем за препознавање на неговата работа во кредити. Меѓутоа, на враќање во нормала не беше таква, затоа што никогаш не простил Дизни на штрајкувачите. Некои беа отпуштени од работа како што е дозволено со закон, и други избра да оди во непријателство кои живееле во нивната работна средина. Меѓу оние кои, од која било причина, заврши напуштање на компанијата беа Вилијам Tytla Владимир , Џон Hubley , Стивен Bosustow , Дејв Hilberman и Волт Кели . Штрајкот го уништи имиџот на Волт Дизни компанија како однос родител-дете и хармоничен компанија која имаше преовладуваше во триесеттите години, но не се намали на сите прифаќање на трговската марка од страна на јавноста. 10 [ уреди ] на војна

Состанок помеѓу претставници на Чиле клуб универзитет католички и Волт Дизни во 1947 . Иако Пинокио ​​и Фантазија не добиете неверојатен успех на Снежана , на ternurista Dumbo , чие производство не може да биде запрен од страна на штрајк, конечно отворен во октомври 1941 година и беше голем успех, станува важен извор на приход за студијата. Набргу потоа, во декември, САД влезе во Втората светска војна . Дизни Гарсониери тесно соработувал со владата, за производство на образовни филмови и воената обука и други напори за зајакнување на моралот во задниот дел, како што се краток лице Дер фирерот ("Лицето на фирерот), Образование за Смртта ("Образование за смрт "), Причина и емоции ("Причина и емоции"), и играниот филм победа преку воздухот моќ ("Победа преку воздух власт", 1943), кој ја бранеше идејата дека е неопходно да се изградат повеќе самоубијци да ја добие војната. Сепак, студијата помина низ времето на некои тешкотии. Пропаганда филмови не генерира профит, и Бамби , следниот Дизни игран филм, не ги даде посакуваните резултати кога таа се отвори во август 1942 година. Да ги намалат трошоците, во текот на 1940-тите Нема нови одлики, но собрани неколку кратки филмови. Најистакнатите беа Saludos Amigos (1942), нејзиното продолжение Трите Caballeros (1945), Песна на Јужна (1946), Забава и фенси Слободен (1947), и Авантурите на Ichabod и г-дин крастава (1949). Вториот се состоеше само од два дела: првиот врз основа на Легендата на Слипи Hollow на Вашингтон Ирвинг , а втората во ветрот во врбите , на Кенет Grahame . Со цел да заработат нивните продукции, Дизни имаше уште една голема идеја за бизнис: во 1944 година беше повторно Белата , за создавање на традиција на ослободување на седум години филмови на компанијата. По војната, и покрај просперитет кои потоа се сретна САД филм потрошувачка навики промени. Излагачи изгуби интерес во кратки филмови, кои се неопходни пред почеток на секој филм сесија, и почнале да бараат само долго. Во оваа нова состојба, Дизни насочуваат својата понуда, кон производство на филмови за деца реалната слика (од серијата True-Life авантури , која започна во 1948), документарци за природата и телевизиски програми. Кон крајот на 1940 година, во студиото закрепна доволно за да продолжи производството на нови филмови: Пепелашка (кој беше во омилен филм на животот на Волт Дизни, особено на трансформација сцена костим магијата на волшебните кума) беше првиот вистински игран филм продуциран од Дизни Studios од Бамби во 1942 година. Проследено Алиса во земјата на чудата (1951) и Петар Пан (1953). Двата филма беа критикувани од страна на засладување на оригинални дела-на Луис Керол и Џејмс М Бери соодветно, отфрлајќи ги сите вознемирувачки елементи и ги прави ирелевантни и безопасни бајки. [ уреди ] Волт Дизни и лов на вештерки По штрајкот на 1941 година, Дизни имаше длабока недоверба на синдикатите. Во 1947 година, за време на првите години на Студената војна , сведочеше пред куќа неамерикански активности комитет , 11 и осуди Херберт К Sorrell , Дејвид и Вилијам Pomerance Hilberman, поранешни вработени и синдикалните активисти како прекршителите комунистите . Дизни изјави дека штрајкот на 1941 година беше дел од стратегијата на Комунистичката партија на САД да се здобијат со влијание во Холивуд . Постојат документи 12 да се покаже дека Дизни тајно дејствуваше како агент за ФБИ од раните години на 1940-тите, а во 1954 бил унапреден во чин на "специјален агент контакт" ( контактирајте со специјален агент ) со директна цел на Хувер . Овие документи покажуваат дека скрипти на некои филмови беа изменети на барање на ФБИ. Еден од загриженоста на невладина организација беше сликата на нејзините агенти постоеле во Дизни филмови (на пример, во филмот 1965 Тоа ебам мачката! ). Интересно, на истите документи откриваат дека Дизни се беше под истрага од страна на организацијата на која и припаѓал под сомнение за субверзија (т.е. комунизам). [ уреди ] Дизни империја

[ уреди ] Carolwood Пацифик железници Во 1949 , Дизни и неговото семејство купи куќа со голем имот во областа на Holmby Хилс на Лос Анџелес . Дизни ја искористи можноста да ги остварат своите сон на сопственик на приватна железничката пруга. Со помош на неговите пријатели Вард и Бети Кимбал, Дизни го привлекоа планови и започна со изградбата на минијатурни воз. Возот беше именуван Carolwood Пацифик железници , со името на старата улица живеев Дизни Carolwood Drive. На парна локомотива дизајниран од страна на Роџер Е Broggie , вработен студии, беше именуван Лили Бел во чест на сопругата на Дизни. [ уреди ] Дизниленд

Воздушната поглед на Дизниленд парк во Anaheim, Калифорнија. Уште од 40-тите години , Дизни ја добил идејата за изградба на забавен парк за вработените и нивните семејства да се забавуваат во слободно време. Со текот на времето, ова ќе биде скромна проект прерасна во Дизниленд . Две паркови често се наведува како извор на инспирација за Дизни за вашиот проект: Детски Бајките земја во Оукланд , Калифорнија, изградена во 1950 , а Тиволи гарденс , главниот град на Данска , Копенхаген . 13 , исто така, се тврди дека Дизни можеше да се инспирирани да создавањето на Дизниленд парк Република децата , кој се наоѓа во Мануел Б Gonnet , Ла Плата , Аргентина , и беше отворена во 1951 година, 14 иако некои сметаат дека тоа е мит. 15 Како што најзаслужен неговата идеја за Дизниленд, го посетија многу забавни паркови, но целокупната изгледаше валкано и лошо се управува. Неговиот оригинален план беше да се изгради паркот на земјиште во непосредна близина на студиа, но градот Бурбенк негираше дозвола да се изгради, и на земјата, беше исто така премногу мали, кој компанијата се здоби со заговор од 160 хектари (околу 730,000 m² ), кој првично беше засадена со портокалова и орев дрвја во Anaheim , Orange County, во непосредна близина на Лос Анџелес . Во 1952 , Дизни создаде нова подружница на неговата компанија, WED претпријатија (именувана по иницијалите на неговото име: Валтер Илија Дизни), да се справи со планирање и изградба на паркот. Некои членови на студијата учествувале во проектот како инженери и дизајнери. Изградбата на Дизниленд почна 21 јули на 1954 . Паркот отвори своите врати на 18 јули на 1955 . [ уреди ] Проширување Кога Волт Дизни Продукција почна да се изгради Дизниленд , исто така станаа заинтересирани и во други области на индустријата за забава. богатство Остров (1950) беше првиот живо акционен филм на компанијата, и наскоро беше проследено со другите: Дваесет илјади лиги под морето (во Cinemascope , 1954), на Shaggy Dog (1959) и на родители стапица (1960). Дизни студиото наскоро открил важноста на телевизија . Во 1950 година се произведени нивниот прв телевизиски шоу, Еден час во земјата на чудата . Во низа на ABC , Дизни спонзорирана програма наречена Дизниленд посветена да ги промовираат своите нови парк, кој, исто така, издаде стар филм секвенци. Првата телевизиска програма се емитува секојдневно од страна на студијата беше популарна Мики Маус клуб , кој ќе продолжи, со неколку промени името сè додека не и во 90. Како во студиото прошири и насочуваат својот делокруг, Дизни беше плаќаат помалку внимание на анимација оддел, делегирање на повеќе задачи на нивните доверливи водачи, кои тој го нарекува " Девет Old Men ". 16 Во животот Дизни , анимација одделот создаде неколку успешни филмови: Lady и Скитник (во Cinemascope, 1955), 101 далматинец (1961), На Трнорушка (во Супер Technirama 70мм , 1959 ) и мечот во камено (1963).

Пепелашка замокот на Walt Disney World , Florida. На краток филмска продукција продолжи до 1956 година, кога Дизни одлучи да го затвори шорцеви оддел. Од тогаш, само повремено се направени неколкупати. Во почетокот на шеесеттите години, на Дизни империја беше голем успех, и Волт Дизни Продукција е основана како најголем семејство забава компанија посветена на светот. По неколку децении се обидува, Дизни конечно доби права за книгите на PL Траверс за гувернанта со магични сили, и во 1964 година го отвори филмот Марија Poppins , која во комбинација анимација и живи акција, и беше еден од најголемите успеси на фабриката Дизни (тој дури и да се номиниран за Оскар за најдобар филм , кој загуби од Мојата убава дама ). Истата година, Дизни направи голем број на случувања во саем во Њујорк во светот, вклучувајќи Аудио-Animatronic фигури, кои потоа беа користени за вози на Дизниленд и проектот за нови тематски парк на источниот брег, што Дизни беше планирање, бидејќи отворањето на Дизниленд. Во 1965 година тој најави изградбата на новиот парк, Disneyworld , во близина на Орландо , во Флорида , која започна кратко време по смртта Дизни. Непосредно пред неговата смрт, Дизни беше заинтересирана за отворање на ски-центар (минерални Дизни крал ски одморалиште). Проектот на крајот беше откажана поради протести од страна на еколошките организации. [ уреди ] Смртта

Дизни престана да работи на развојот на Disneyworld во последните месеци од 1966 година, кога тој беше дијагностициран со рак во белите дробови лево, по живот на тешки пушењето. Тој помина медицински преглед на Свети Јосиф болница, до Дизни студиото зграда, и доживеа срцев удар . Тој почина на 15 декември на 1966 . Десет дена пред тој да се претвори 65. Неговото тело беше кремиран на 17 декември во шума тревник гробишта во Glendale , Калифорнија . Неговиот брат Рој презеде програма на темата Флорида парк, инсистирајќи тој да се нарече Walt Disney World во чест на неговиот брат. Рој ќе умре по три месеци од паркот ги отвори своите врати во 1971 година. Со години тој ја осмисли на урбана легенда дека Дизни, неколку минути пред да умре, беше cryogenized . Неговото тело беше, наводно, воведе, кога тој беше жив во комора и беше замрзнат при ниски температури, така што кога однапред науката би можеле да бидат воскреснати и исцели си го заболени белите дробови. Оваа приказна ја презеде огромно значење во светот, земајќи ги на Дизни како пример дека criogenizaciones имал причина да биде. Сепак, ова е целосно неточно и пепел одмор во Калифорнија за повеќе од четириесет години. [ уреди ] Дизни империја денес Во моментов, мали студио за анимација основана во 1923 година Волт и Рој Дизни стана една од најголемите компании во областа забава, со годишни приходи од 30.000 милиони долари. на Волт Дизни компанијата управува со осумнаесет паркови атракции, триесет и девет хотели, од кои осум филмски студиа, единаесет кабелски телевизиски канали и еден терестријални (стрингот АБЦ ). Волт Дизни Слики, најголем филмско студио во сопственост на компанијата, продолжува да произведува анимирани филмови, во приближна стапка од еден на годишно ниво. Покрај тоа, во мај 2006 година Волт Дизни компанија стекнати на анимација студиа Pixar , чии филмови дистрибуиран од страна на Дизни, беше постигнат успех во претходните години поголеми од оние произведени од страна на Волт Дизни слики. [ уреди ] Дизни во анимација историјата Важноста на анимираниот филм на Волт Дизни историја тешко може да остане незабележан. Тој пионер во користењето на многу технолошки иновации во анимирани филмови, како звук, боја или multiplane камера, и во рок од дванаесет години (меѓу 1928 и 1940), успеа во горната цртан филм презираат софистицирана форма на уметност. Имаше тим на аниматори чиј прв ред заслуги, сепак, секогаш беа замаглени поради публицитет на компанијата се чинеше дека имплицира дека Дизни самиот бил на сторителот на сите филмови. За Ајверкс е парадигматичен: и покрај неговата важност во првата компанија кратки филмови, како и создавање на Мики Маус, малку е познато во моментов. Волт Дизни цртани филмови стана масовно потрошувачот производ. Во неколку наврати, го прифати искрено дека неговата цел беше да се постигне што повеќе гледачи што е можно, над секое разгледување на уметнички карактер. Иако многу од неговите филмови се ремек-дела на цртан филм филмови, со текот на времето интересот за додворување на јавноста вкус акцентирани тенденција да се кич и прекумерната сентименталност. По неговата смрт, на цртан филм на Волт Дизни компанијата продолжи во иста линија. Успехот на Дизни филмови значеше дека неговите филмови беа да се смета од страна на голем дел од јавноста како единствениот можен начин за правење на анимирани филмови, кои во голема мера ограничувам на развој на алтернативни предлози во анимиран филм . [ уреди ] Идеологија

Идеологијата на Волт Дизни, како што е евидентно во неговите филмови, се заснова пред сè врз одбраната на вредностите на " американскиот начин на живот "(" Американски начин на живот "), во која тој цврсто верува. Нео-колонијалистички идеологија лежи во основата на Дизни филмови е нагласена, меѓу другото, од Ариел Dorfman и Арманд Mattelart, во својот познат есеј Како да се чита Пајо Паторот (1971). А многу контроверзно прашање е можно сочувство на Дизни режими фашистичка Европа во годините пред Втората светска војна . Според некои препораки, со 17 беше примен во Рим од страна на Мусолини во една или во два наврати во текот на 1930 година. Исто така, се тврди како доказ за неговата симпатија за нацизмот посетеност, придружени од страна на компанијата адвокат, Гинтер Лесинг , собири на германски американски Бунд , организација про- нацистички Американец. Сепак, главниот сведок да се документира присуството на Дизни во овие средби не е фер на сите: ова е уметност Babbitt , кој беше отпуштен од Дизни во 1941 година непосредно пред познатиот штрајк на работниците во студиите. Исто така, знаеме дека Дизни беше еден од ретките стопанственици кои беа отворено ги снимаат германски режисер Лени Riefenstahl , за време на неговата посета во Холивуд во 1938 , кога поголемиот дел од индустријата ги затвори своите врати. Во секој случај, ако Дизни имаше симпатии за фашистичките режими, на отфрлените штом неговата земја отиде во војна против Оската. За време на војната, работеше со владата направи неколку пропаганда филмови, меѓу кои на краток филм на лице Дер фирерот , кои се карикиран Хитлер , Мусолини и Хирохито и завршува со ода на добродетелта на демократијата . Дизни понекогаш се брендирани антисемитски , тврдејќи дека Евреите се појави како стереотипни карактери и злонамерни по некои кратки филмови на 1930-тите години особено во Трите Little Pigs (1933). Да тоа е надвор од сомневање дека Дизни беше страстен антикомунистичката , во голема мера се должи на штрајк на 1941 година, која тој ја припишува на маневрирање на Комунистичката партија на САД да добијат моќ во филмската индустрија. Според неговото сведочење пред куќа неамерикански активности комитет , тој цврсто верува дека комунизмот бил сериозна закана за американскиот начин на живот. Не може да се докаже дека militate во која било политичка партија. Во текот на 50-тите години, Дизни финансиски го поддржаа Републиканската партија . 18 Во младоста, Дизни беше еден вид на организација Масонски наречен DeMolay . Според неговите сопствени сведоштво, членството во оваа организација имаше улога во неговото формирање. Пресудите верски Дизни е исто така малку позната. Тој беше крстен член на заедничкото црква (всушност, му беше дадено името на Волтер во чест на пастир на таа црква, Валтер Пар 19 ), но се чини дека бил религиозен човек, иако длабоко почитувана религија како гарант на вредности. За една книга на молитва од страна на Roland Gammon издаден во 1963 година, верата е ѕвезда , Дизни напиша текст за важноста на религиозните вредности во општеството и сопствениот живот, кој е еден од ретките документи познати за нивните религиозни идеи. 20 [ уреди ] На Волт Дизни Оскар

Во текот на неговата кариера како филмски продуцент, Волт Дизни доби вкупно 26 награди на Академијата , од кои 4 беа почесни . 12 на оние награди отиде на анимирани краткометражни филмови, категорија која речиси зеде Исчисти Дизни продукција во текот на 1930-тите, што е помалку познат е фактот дека Дизни беше исто така, 10 статуи од страна на кино реалната слика (вклучувајќи и две играни филмови) во категориите на најдобар краток живеат-акција, најдобар краток филм и најдобар документарен филм. Никогаш не добил Оскар за најдобар филм, но Марија Poppins беше еден од номинираните во 1965 година, непосредно пред смртта на Дизни. Немаше категорија за најдобар анимиран функција, која не е создадена до 2001 година, толку долго никој од класичен Дизни освои статуетка. Со два исклучоци: на почесен Оскар дадени на Снежана , во 1939 година, а Фантазија во 1942 година. [ уреди ] Оскар за најдобар анимиран краток филм.

Наводи уреди

  1. „Walt Disney Academy awards“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences. Посетено на 2008-05-21.