Претседател на Парагвај

Претседателот на Парагвај е највисоката политичка функција во Републиката и шеф на државата. Тој е шеф на извршната власт и владата на Парагвај. Седиште на парагвајскиот претседател е Паласио де лос Лопез во Асунсион. Резиденцијата на претседателот е Мбурувича Рога.

Претседател на Парагвај
Flag of the President of Paraguay.svg
Претседателско знаме на Парагвај
Horacio Cartes con banda.jpg
Функционер
Орасио Картес

од 15 август 2013 г.
ЗвањеНегова екселенција
СедиштеМбурувича Рога
НазначувачПретседателски избори
Мандатпет години без реизбор
Прв функционерФулхенсио Јегрос (прв шеф на држава)
Карлос Антиони Лопез (прв претседател)
ЗаменикПотпретседател на Парагвај
Мреж. местоПретседател на Парагвај
Парагвај
Coat of arms of Paraguay.svg

Оваа статија е дел од темата:
Политика на ПарагвајПретседатели на ПарагвајУреди

      непартиски       Колорадо       ЛП       ФРП       ПАП       АРЛП

претседател преземање функција напуштање функција партија
Претседатели на Врховната владеачка хунта
Хунта[нб 1] 14 мај 1811 17 јуни 1811 непартиски
Фулхенсио Јегрос   19 јуни 1811 12 октомври 1813 непартиски
Конзули на Републиката
Хозе Гаспар Родригес де Франсија
(1 пат)
  12 октомври 1813 12 февруари 1814 непартиски
Фулхенсио Јегрос   12 февруари 1814 12 јуни 1814 непартиски
Хозе Гаспар Родригес де Франсија
(2 пат)
  12 June 1814 3 October 1814 непартиски
Supreme Dictator
Хозе Гаспар Родригес де Франсија   3 октомвру 1814[нб 2] 20 септември 1840 непартиски
Претседатели на привремената хунта
Мануел Антонио Ортиз   20 септември 1840[нб 3] 22 јануари 1841 непартиски
Хуан Хозе Медина   22 јануари 1841 9 февруари 1841 непартиски
Маријано Роке Алонзо   9 февруари 1841 14 март 1841 непартиски
Конзули на Републиката
Карлос Антонио Лопез и Маријано Роке Алонзо[нб 4] 14 март 1841 13 март 1844 непартиски
Претседатели на Републиката
Карлос Антонио Лопез   14 март 1844 10 септември 1862 непартиски
Франсиско Солано Лопез   10 септември 1862 15 август1869 непартиски
Сирило Антонио Риварола
(1 пат)
  15 август 1869 31 август 1870 непартиски
Факундо Мачаин
(в.д.)
  31 август 1870 1 септември 1870 непартиски
Сирило Антонио Риварола
(2 пат)
  1 септември 1870[нб 5] 18 декември 1871 непартиски
Салвадор Ховелјанос
(в.д.)
Податотека:Jovellanos Salvador.jpg 18 декември 1871 25 ноември 1874 непартиски
Хуан Баутиста Гил   25 ноември 1874 12 април 1877 непартиски
Игинио Уријате
(в.д.)
  12 април 1877 25 ноември 1878 непартиски
Кандидо Вареиро   25 ноември 1878 4 септември 1880 непартиски
Бернардино Кабалјеро Податотека:Gral Caballero.jpg 4 септември 1880[нб 6] 25 ноември 1886 Колорадо
Патрисио Ескобар   25 ноември 1886 25 ноември 1890 Колорадо
Хуан Гаулберто Гонзалез   25 ноември 1890 9 јуни 1894 Колорадо
Маркос Мориниго
(в.д.)
  9 јуни 1894 25 ноември 1894 Колорадо
Хуан Баутиста Егускиза 25 ноември 1894 25 ноември 1898 Колорадо
Емилио Асевал   25 ноември 1898 9 јануари 1902 Колорадо
Андрес Ектор Карвалјо
(в.д.)
  9 јануари 1902 25 ноември 1902 Колорадо
Хуан Антонио Ескура Податотека:Juan AEscurra.jpg 25 ноември 1902 19 декември 1904 Колорадо
Хуан Баутиста Гаона
(в.д.)
Податотека:Juan Baustista Gaona.jpg 19 декември 1904 9 декември 1905 ЛП
Сесилио Баез
(в.д.)
  9 декември 1905 25 ноември 1906 ЛП
Бенигно Фереира   25 ноември 1906 4 јули 1908 ЛП
Емилијано Гонзалез Наваро
(в.д.; 1 пат)
  4 јули 1908 25 ноември 1910 ЛП
Мануел Гондра
(1 пат)
  25 ноември 1910 17 јануари 1911 ЛП
Албино Хара
(в.д.)
17 јануари 1911 5 јули 1911 ЛП
Либерато Марсијал Рохас
(в.д.)
  5 јули 1911 28 февруари 1912 ЛП
Педро Пења
(в.д.)
  28 февруари 1912 22 март 1912 Колорадо
Емилијано Гонзалез Наверо
(в.д.; 2 пат)
  22 март 1912 15 август 1912 ЛП
Едуардо Шерер Податотека:Schaerer.jpg 15 август 1912 15 август 1916 ЛП
Мануел Франко   15 август 1916 5 јуни 1919 ЛП
Хозе Педро Монтеро
(в.д.)
  5 јуни 1919 15 август 1920 ЛП
Мануел Гондра
(2 пат)
  15 август 1920 7 ноември 1921 ЛП
Е усебио Ајала
(в.д.; 1 пат)
  7 ноември 1921 12 април 1923 ЛП
Елигио Ајала
(в.д.; 1 пат)
  12 април 1923 17 март 1924 ЛП
Луис Алберто Ријарт
(в.д.)
  17 март 1924 15 август 1924 ЛП
Елигио Ајала
(José Eligio Ayala)
(2 пат)
  15 август 1924 15 август 1928 ЛП
Хозе Патрисио Гугијари
(José Patricio Guggiari Corniglioni)
  15 август 1928 15 август 1932 ЛП
Еусебио Ајала
(2 пат)
  15 август 1932 17 февруари 1936 ЛП
Рафаел Франко
(Rafael Franco Ojeda)
(в.д.)
  20 февруари 1936 15 август 1937 ФРП
Феликс Паива   16 август 1937[нб 7] 15 август 1939 ЛП
Хозе Феликс Естигарибија
(José Félix Estigarribia Insaurralde)
  15 август 1939 7 септември 1940 ЛП
Игинио Морињиго
(Higinio Morínigo Martínez)
  7 септември 1940 3 јуни 1948 непартиски
Хуан Мануел Фрутос
(в.д.)
  3 јуни 1948 15 август 1948 Колорадо
Хуан Наралисио Гонзалез
(Juan Natalicio González Paredes)
  15 август 1948 30 јануари 1949 Колорадо
Рајмундо Ролон
(Raimundo Rolón Villasanti)
(в.д.)
  30 јануари 1949 26 февруари 1949 Колорадо
Фелипе Молас Лопез
(Felipe Benigno Molas López)
  27 февруари 1949[нб 8] 11 септември 1949 Колорадо
Федерико Чавез
(Federico Chaves Careaga)
  11 септември 1949[нб 9] 5 мај 1954 Колорадо
Томас Ромеро Переира
(Tomás Romero Pereira)
(в.д.)
  5 мај 1954 15 август 1954 Колорадо
Алфредо Стреснер
(Alfredo Stroessner Matiauda)
15 август 1954 3 февруари 1989 Колорадо
Андрес Родригес
(Andrés Rodríguez Pedotti)
  3 февруари 1989[нб 10] 15 август 1993 Колорадо
Хуан Карлос Васмоси
(Juan Carlos Wasmosy Monti)
  15 август 1993 15 август 1998 Колорадо
Раул Кубас Грау
(Raúl Alberto Cubas Grau)
  15 август 1998 28 март 1999 Колорадо
Луис Анхел Гонзалез Макчи
(Luis Ángel González Macchi)
  28 март 1999 15 август 2003 Колорадо
Никанор Дуарте
(Óscar Nicanor Duarte Frutos)
15 август 2003 15 август 2008 Колорадо
Фернандо Луго
(Fernando Armindo Lugo Méndez)
  15 август 2008 22 јуни 2012 ПАП
Федерико Франко
(Luis Federico Franco Gómez)
  22 јуни 2012 15 август 2013 АРЛП
Орасио Картес
(Horacio Manuel Cartes Jara)
  15 август 2013 во служба Колорадо

НаводиУреди

  1. Во составот: Висенте Игнасио Итрбе Домингез, Хуан Валеријано де Завелјос, Фулхенсио Јегрос, Педри Хуан Кабалјеро и Хозе Гаспар Родригес де Франсија
  2. Од 6 јуно 1816, Франсија е означен за диктатор.
  3. Официјално Ортиз ја презел функцијата на 25 септември 1840.
  4. Владееле заедно.
  5. Риварола бил вршител на должноста до 25 ноември 1870 г.
  6. в.д. до 25 ноември 1882.
  7. в.д. до 12 октомври 1938.
  8. в.д. до 12 октомври 1938.
  9. в.д. до 15 август 1953.
  10. Родригес бил в.д. до 15 мај 1989.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди