<< февруари >>
Н П В С Ч П С
01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29
2024

10 февруари — 41-иот ден во годината според грегоријанскиот календар. Остануваат 324 денови до крајот на годината (325 во престапна).

Настани:

2009  Прв судир на сателити над Земјата: се судрија американскиот Иридиум 33 и рускиот Космос 2251.

Родени:

1791  Франческо Ајец — италијански академски сликар.
1890  Борис Пастернакруски писател.
1898  Бертолт Брехт — германски писател.
1903  Матијас Зинделар — австриски фудбалер.
1926  Дани Бланчфлауер — северноирски фудбалер, тренер и новинар.
1927  Петар Мазев — македонски сликар.
1935  Мирослав Блажевиќхрватски фудбалски тренер.
1939  Роберта Флек — американска пејачка.
1947  Буч Морис — американски џез-музичар.
1950  Марк Шпицамерикански пливач.
1953  Драгољуб Ѓуричиќ — црногорски рок-тапанар.
1986  Радамел Фалкаоколумбиски фудбалер.
1982  Џастин Гетлин — американски атлетичар.
1984  Заза Пачулија — грузиски кошаркар.
1986  Виктор Троицкисрпски тенисер.
1995  Ѓоко Зајков — македонски фудбалер.
1995  Марјан Радески — македонски фудбалер.

Починале:

1755  Шарл Монтескје — еден од најголемите француски филозофско-политички писатели.
1837  Александар Сергеевич Пушкин — прочуен руски писател од романтизмот.
1917  Џон Вилијам Вотерхаус — истакнат англиски сликар-предрафаелит.
1923  Вилхелм Конрад Рентгенгермански физичар.
1977  Сергеј Владимирович Иљјушинсоветски авиоконструктор
2005  Артур Милерамерикански писател.
2014  Олга Јевриќ — српска скулпторка, членка на САНУ.
2014  Ширли Темпл — американска филмска глумица.