<< март >>
Н П В С Ч П С
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
2024

12 март — 71-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (72-и во престапна година). Остануваат 294 денови до крајот на годината.

Настани:

1365  Отворен е Виенскиот универзитет — една од најстарите установи од овој вид во светот.
1874  Свечено отворена Кешанли џамијата во Охрид, денес прогласена за културно наследство на Македонија.
1912  Американскиот капетан Алберт Бери го извел првиот скок со падобран од авион.
1935  Персија го доби новото официјално име на земјата — Иран.
2003  Во Белград е извршен атентат врз српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ.

Родени:

1685  Џорџ Беркли — ирски филозоф.
1824  Густав Кирхоф — германски физичар.
1863  Габриеле Данунцио — италијански поет.
1881  Мустафа Кемал Ататурк — прв турски претседател.
1889  Васлав Нижински — руски балетан и кореограф.
1898  Рибејро Коуто — бразилски писател и дипломат.
1913  Петар Богданов - Кочко — македонски композитор и оперски пејач (тенор).
1922  Џек Керуак — американски писател.
1923  Владек Шејбал — полски глумец († 1992).
1927  Гајо Петровиќ — хрватски марксистички филозоф.
1941  Јосип Скоблар — хрватски и југословенски фудбалер.
1946  Лајза Минели — американска глумица и пејачка.
1948  Џејмс Тејлор — американски поп-музичар.
1950  Хавиер Клементе — шпански фудбалер и тренер.
1957  Патрик Батистон — француски фудбалер.
1962  Андреас Кепке — германски фудбалски голман.
1962  Зоран Чутура — хрватски и југословенски кошаркар.
1971  Драгутин Топиќ — српски и југословенски атлетичар.
1987  Максвел Холт — американски одбојкар.
1989  Нејтан Хас — австралиски велосипедист.
1990  Илија Несторовски — македонски фудбалер.
1990  Никита Алексеев — руски одбојкар.
1997  Дин Хендерсон — англиски фудбалски голман.

Починале:

1925  Сун Јат Сен — кинески револуционер и политичар.
1935  Михајло Пупин — српско-американски физичар со потекло од Вевчани.
1955  Чарли Паркер — американски џез-музичар.
1995  Мија Алексиќ — југословенски и српски глумец.
2000  Александар Николиќ — српски и југословенски кошаркарски тренер.
2003  Зоран Ѓинѓиќ — српски премиер.
2017  Вања Лазарова — македонска пејачка на народна музика.