<< декември >>
Н П В С Ч П С
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
2024

14 декември — 348-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (349-и во престапна година). Остануваат 17 денови до крајот на годината.

Настани:

1782  За првпат полетал балонот на браќата Монголфје.
1911  Експедицијата на норвешкиот поларен истражувач Роалд Амундсен стапи на Јужниот Пол, дотогаш неосвоена точка на нашата планета. Еден месец подоцна тоа го направи и англискиот истражувач Роберт Скот.
1955  Австралија, Албанија, Бугарија, Јордан, Камбоџа, Либија, Унгарија и Цејлон беа примени за членки на Обединетите нации.
1964  Во Скопје, од едно импровизирано студио во Нерези и со една репортажна кола (по земјотресот на 26 јули 1963 година на Скопје му беа подарени стари репортажни коли од Велика Британија и од Италија), е емитуван првиот македонски ТВ весник на РТВ Скопје. Со тоа почна редовната програма на ТВ Скопје.
1994  Во Скопје е одбележана 50 годишнината на АФЖ.
1995  Потпишан е Дејтонскиот мировен договор, со кој е ставен крај на воениот конфликт во Босна и Херцеговина. Потписници на договорот се Алија Изетбеговиќ, претседател на претседателството на Босна и Херцеговина, Фрањо Туѓман, претседател на Република Хрватска и Слободан Милошевиќ, претседател на СР Југославија.

Родени:

1503  Нострадамус — француски јасновидец.
1546  Тихо Брахе — дански астроном.
1564  Вилем Класон Хеда — холандски сликар.
1854  Војтех Хинаис — чешки сликар и дизајнер.
1870  Карл Ренер — австриски претседател.
1895  Џорџ VIкрал на Велика Британија.
1895  Пол Елијар — француски поет.
1897  Курт Шушниг — австриски политичар.
1901  Павлекрал на Грција.
1934  Ружица Сокиќ — српска и југословенска глумица.
1938  Игнатие Богдановски — македонски политичар.
1942  Драго Млинарец — хрватски рок-музичар, член на Група 220.
1946  Стен Смит — американски тенисер.
1946  Џејн Биркин — англиско-француска глумица и пејачка.
1947  Светлана Бојковиќ — српска и југословенска глумица.
1947  Дилма Русев — претседателка на Бразил.
1951  Јан Тиман — холандски шахист.
1952  Џон Лури — американски џез-музичар, глумец и сликар.
1956  Хани Венцелскијачка од Лихтенштајн.
1960  Крис Водл — англиски фудбалер.
1962  Реџеп Реџеповски — македонски и југословенски боксер.
1965  Аљоша Асановиќ — хрватски фудбалер.
1970  Ана-Марија Јопек — полска џез и поп-пејачка.
1970  Владимир Грбиќ — српски и југословенски одбојкар.
1979  Мајкл Овен — англиски фудбалер.
1979  Софи Монк — австралиска пејачка и глумица.
1985  Јакуб Блашчиковски — полски фудбалер.
1986  Андреј Зејц — казахстански велосипедист. Евгенија Образцоваруска балерина.
1995  Алваро Одриозола — шпански фудбалер.
1996  Рафиња — бразилски фудбалер.

Починале:

872  Адријан IIримски папа.
1788  Карлос III крал на Шпанија.
1799  Џорџ Вашингтон — американски национален јунак и прв претседател на САД (1789 - 1797).
1861  Алберт Саксокобургготски — сопруг на британската кралица Викторија.
1940  Марија Георгиевна — принцеза на Грција.
1957  Јозеф Лада — чешки сликар и писател.
1974  Волтер Липман — американски новинар со голем авторитет за надворешно-политички прашања.
1983  Иван Антонов — доајен на македонското радио и телевизиско спикерство.
1989  Андреј Сахаров — советски физичар, дисидент и нобеловец.
1997  Џовани Ањели — „некрунисан крал“ на концернот FIAT и негов целокупен наследник.