Јужен Виетнам, официјално Република Виетнам (виетнамски: Việt Nam Cộng hòa), била држава во јужниот дел на денешниот Виетнам што постоела до 1975 година. Таа добила меѓународно признание во 1950 година, како „ Држава Виетнам“ (1949-55), а подоцна и како „Република Виетнам“ (1955-75). Главниот град бил Сајгон (денешен град Хо Ши Мин). Термините Јужен Виетнам и Северен Виетнам стапиле во секојдневна употреба во 1954 година за време на Женевската конференција, на која Виетнам 17 со паралела поделен на северниот комунистички и јужен некомунистички дел. Потеклото и настанокот на Јужен Виетнам може да се проследи до француските колонии Кохинхина, дел од Француската Индокина, која опфаќа јужна третина од денешниот Виетнам. По Втората светска војна, Виетмин, предводен од Хо Ши Мин, прогласил независност на Виетнам во Ханој. Во 1949 година, некомунистичките политичари формирале соперничка влада на Виетнам во Сајгон, предводена од поранешниот император Бао Дај . Бао Даи бил отфрлен од премиерот Нго Дин Зем во 1955 година, кој се прогласи за претседател по лажиран референдум . По соборувањето на Дием во воениот удар во 1963 година, тој бил на чело на Јужен Виетнам преку краткотрајни воени влади. Генералот Нгун Ван Тхиеу ја предводел земјата од 1967 до 1975 година. Војната во Виетнам започнала во 1959 година со востание на комунистичкиот Виетконг, кој добил помош од Северен Виетнам. Војната кулминирала во офанзивата Тет во 1968 година, кога над 1,5 милиони јужно Виетнамски и 500.000 американски војници се бореа на страната на Јужен Виетнам. И покрај мировниот договор склучен во јануари 1973 година, борбите продолжиле до 30 април 1975 година кога северната виетнамска војска го заробила Сајгон.

Република Виетнам
Việt Nam Cộng Hòa
Знаме Грб
ГеслоТатковина – чест – должност
ХимнаTiếng Gọi Công Dân
(македонски: "Повик до Граѓаните")

Јужен Виетнам (црвена)
Јужен Виетнам (црвена)
Јужен Виетнам (црвена)
Главен градСајгон
55°45′N 37°37′E / 55.750° СГШ; 37.617° ИГД / 55.750; 37.617
Најголем град Главниот Град
Службен јазик виетнамски
Демоним Виетнамци

(Виетнамец/Виетнамка)

Уредување Унитарна претседателска уставна република (1955–1963 и 1967–1975)
Површина
 •  Вкупна 173.809 км2 
Валута đồnga
Часовен појас Стандардно време во Сајгон (SST) (UTC+8)
Се вози на десно

Демографија уреди

Во 1970 година, околу 90% од населението било Кин (Виетнам), а 10% било Хоа (кинески), Монтанард, Француски, Кмер, Чем, Евроазијци и други.

Виетнамски јазик бил примарен службен јазик и се зборувал од страна на поголемиот дел од населението. И покрај крајот на француското колонијално владеење, францускиот јазик сè уште одржува силно присуство во Јужен Виетнам, каде се користел во администрација, образование (особено на средно и повисоко ниво), трговија и дипломатија. Владеачкото елитно население во Јужен Виетнам било познато дека го зборува францускиот јазик како главен јазик. Со вмешаноста на САД во војната во Виетнам, англискиот јазик исто така подоцна се запозна со вооружените сили и стана средно дипломатски јазик. Јазиците што ги зборуваат малцинските групи вклучуваат кинески, кмерски и други јазици што ги зборуваат групите Монтанард.

Надворешни врски уреди