01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30  

11 јуни — 162-риот ден во годината според грегоријанскиот календар (163-ти во престапна година). Остануваат 203 дена до крајот на годината.

Настани:

1994  Виетнам воспостави дипломатски односи со Република Македонија.

Родени:

1431  Едмунд Тјудор — Прв Ерл од Ричмонд.
1572  Бен Џонсон — англиски ренесансен драматург.
1776  Џон Констабл — англиски уметник.
1864  Рихард Штраус — германски композитор и диригент.
1876  Јанка Каневчева — македонска револуционерка.
1899  Јасунари Кавабата — јапонски писател, добитник на Нобеловата награда во 1968 година.
1910  Жак Кусто — француски океанограф.
1912  Вилијам Базиотес — американски сликар.
1939  Џеки Стјуарт — британски автомобилист, трикратен првак во „Формула 1“.
1950  Палиња — бразилски фудбалер.
1951  Маријан Бенеш — југословенски боксер.
1955  Јуриј Седих — советски атлетичар.
1958  Бери Адамсон — англиски поп и рок музичар.
1971  Владимир Грушкин — руски кану-спринтер.
1975  Денис Мацуев — руски пијанист.
1986  Фабио Дуарте — колумбиски велосипедист.
1999  Кај Хаверц — германски фудбалер.

Починале:

1903  Александар Обреновиќкрал на Србија.
1949  Отон Жупанчич — словенечки поет.
1968  Иван Рибар — југословенски политичар.
1970  Александар Керенски — руски политичар.
1979  Џон Вејн — американски глумец.
2012  Теофило Стивенсон — кубански боксер.
2013  Роберт Фогел — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 1993 година.
2015  Орнет Колмен — американски џез-музичар.
2024  Франсоаз Арди — француска глумица и пејачка.