<< февруари >>
Н П В С Ч П С
01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29
2024

5 февруари — 36-иот ден во годината според грегоријанскиот календар. Остануваат 329 денови до крајот на годината (330 во престапна).

Настани:

1576  Анри Наварски, подоцна познат како прв бурбонски крал Анри IV, се преобратил од протестант во католик за да си го осигура францускиот престол.
1924  Кралската опсерваторија во Гринич, Англија започнала да емитува радиосигнал за точно време на секој час.
1958  Гамал Абдел Насер, еден од основачите на Движењето на неврзаните, бил избран за претседател на Египет.
1994  За време на војната во Босна и Херцеговина, над 60 луѓе загинале и уште 200 биле ранети на пазарот во Сараево од топовска граната испалена од српските позиции.

Родени:

1808  Жорис-Карл Уисманс — француски писател.
1848  Карл Шпицвег — германски сликар и поет.
1914  Вилијам Бароуз — американски писател.
1932  Чезаре Малдини — италијански фудбалер и тренер.
1943  Мајкл Мен — американски филмски режисер.
1946  Шарлот Ремплинг — англиска глумица.
1948  Барбара Херши — американска глумица.
1963  Горан Јуриќ— хрватски фудбалер.
1964  Лора Лини — американска глумица.
1964  Стојна Вангеловска — македонска и југословенска кошаркарка.
1965  Георге Хаџи — романски фудбалер.
1966  Рок Петрович — словенечки и југословенски скијач.
1976  Тони Џа — тајландски глумец.
1980  Петар Караѓорѓевиќ — син на Александар II Караѓорѓевиќ.
1978  Самуел Санчес — шпански велосипедист.
1980  Маркел Иризар — шпански велосипедист.
1984  Карлос Тевез — аргентински фудбалер.
1985  Кристијано Роналдопортугалски фудбалер.
1986  Ведран Чорлука — хрватски фудбалер.
1992  Нејмар — бразилски фудбалер.
1992  Стефан де Фрај — холандски фудбалер.
1995  Аднан Јанузај — белгиски фудбалер.

Починале:

1881  Томас Карлајл — шкотски сатиричар, есеист и историчар.
1947  Ханс Фалада — германски писател.
1974  Мануел дос Реис Машадо — мајстор по афробразилската боречка вештина.
1999  Василиј Леонтјевамерикански економист, добитник на Нобеловата награда во 1973 година.
2008  Махареши-Махеш Јоги — творец на трансценденталната медитација.
2020  Кирк Даглас — американски глумец.
2021  Кристофер Пламер — канадски глумец.