<< март >>
Н П В С Ч П С
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
2024

19 март — 78-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (79-и во престапна година). Остануваат 287 денови до крајот на годината.

Настани:

1628  Англичаните во Америка ја основале колонијата Масачусетс.
1903  Идеологот на ТМОРО, Гоце Делчев со својата чета го разурна тунелот кај реката Драматица (Ангиста), Серско. Тоа беше последната негова акција против османлиската власт пред неговата смрт.
1943  Основана е Комунистичката партија на Македонија, како македонски оддел на Сојузот на комунистите на Југославија.
2017  Франк-Валтер Штајнмајер станува претседател на Германија.

Родени:

1590  Вилијам Брадфорд — англиски предводник на основачите на колонијата Плимут во Масачусетс.
1629  Алексеј I Романов — руски цар.
1813  Дејвид Ливингстон — шкотски истражувач на африканскиот континент.
1818  Петар Прерадовиќ — хрватски писател.
1873  Макс Регер — германски композитор, пијанист и музички педагог, претставник на доцниот романтизам.
1888  Јозеф Алберс — германско-американски сликар.
1900  Фредерик Жолио – Кири — француски физичар.
1910  Страхил Андреевски — македонски боксер.
1933  Филип Рот — американски писател.
1942  Салаедин Билал — македонски глумец од турска националност.
1943  Митко Маџунков — македонски писател.
1947  Глен Клоус — американска глумица.
1949  Валери Леонтјев — советски и руски поп-пејач.
1955  Брус Вилис — американски глумец.
1956  Егор Гајдар — руски економист.
1959  Тери Хол — англиски рок-музичар, член на групата The Specials
1960  Тодор Петров — македонски политичар.
1966  Ања Рупел — словенечка поп-пејачка, членка на групата Видеосекс.
1971  Лазар Еленовски — министер за одбрана на Република Македонија.
1976  Алесандро Неста — италијански фудбалер.
1976  Петар Грашо — хрватски поп-музичар.
1977  Емил Калешковски — македонски поет.
1979  Хидает Туркоглу — турски кошаркар.
1979  Иван Љубичиќ — хрватски тенисер.
1981  Коло Туре — фудбалер од Брегот на Слоновата Коска.
1981  Стив Камингс — британски велосипедист.
1987  Милош Теодосиќ — српски кошаркар.
1988  Максим Михајлов — руски одбојкар.
1993  Хаким Зијеш — марокански фудбалер.
1995  Ектор Белерин — шпански фудбалер.
1997  Рута Мејлутите — литванска пливачка.

Починале:

1241  Александар III — шкотски крал.
1721  Климент XI — римски папа.
1987  Луј де Број — француски нобеловец.
1982  Адем Гајтани — македонски поет и преведувач.
1997  Вилем де Кунинг — холандско-американски сликар.
2008  Артур Ч. Кларк — британски писател на научна фантастика.
2024  М. Емет Волш — американски глумец.