<< март >>
Н П В С Ч П С
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
2024

6 март — 65-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (66-и во престапна година). Остануваат 300 денови до крајот на годината.

Настани:

1793  Франција ѝ објави војна на Шпанија.
1926  Воспоставен е првиот телефонски разговор преку Атлантикот, помеѓу Лондон и Њујорк.
1962  Во САД е лансирано првото автоматско меѓупланетарно летало „ОСО 1“ (орбитална сончева опсерваторија).
1989  Кина објави вонредна состојба во Тибет по тридневните антикинески немири во јужната планинска провинција.
1993  Силите лојални на ирачкиот претседател Садам Хусеин, според западни извори, во Басра и други градови во јужниот дел на Ирак убија најмалку 400-на учесници на бунтот против централната власт

Родени:

1459  Јакоб Фугер — германски банкар.
1475  Mикеланџело — италијански сликар и вајар.
1875  Морис Равел — француски композитор.
1906  Лу Костело — американски глумец.
1926  Анджеј Вајда — полски филмски режисер.
1937  Валентина Терешкова — советски космонаут.
1944  Кири Те Канава — новозеландска оперска пејачка.
1953  Снежана Савиќ — српска глумица.
1954  Никица Цукров — хрватски и југословенски фудбалер и тренер.
1954  Харалд Шумахер — германски фудбалски голман.
1972  Шекил О'Нил — американски кошаркар.
1973  Грег Остертаг — американски кошаркар.
1977  Јоргос Карагунис — грчки фудбалер.
1979  Тим Хауард — американски фудбалски голман.
1984  Томаш Марчињски — полски велосипедист.
1988  Симон Мињоле — белгиски фудбалер.
1989  Ањешка Радванска — полска тенисерка.
1989  Нелсон Оливеира — португалски велосипедист.
1991  Родриго — шпански фудбалер.
1994  Марко Мамиќ —хрватски ракометар.
1994  Маркус Смарт — американски кошаркар.
1996  Тимо Вернер — германски фудбалер.
1996  Кристијан Коулмен — американски атлетичар.

Починале:

1543  Антонио Алегри Кореџо — италијански сликар, еден од зачетниците на барокното сликарство.
1683  Гварино Гварини — италијански архитект.
1973  Перл Бак — американска писателка.
1999  Стенли Кјубрик — американски филмски режисер.
2013  Алвин Ли — англиски рок-музичар.