<< март >>
Н П В С Ч П С
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
2024

10 март — 69-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (70-и во престапна година). Остануваат 296 денови до крајот на годината.

Настани:

241 п.н.е.  Римјаните ја поразуваат Картагинската флота, ставајќи крај на Првата пунска војна
1912  Јуен Шикај станува привремен претседател на Република Кина.
1945  Втора светска војна: Токио е уништен во нападот на 300 американски бомбардери Б-29, при што загинаа околу 100.000 жители ја јапонскиот главен град.
1951  Фулгенсио Батиста извршува успешен државен удар во Куба.
1953  Во Скопје излезе првиот број на весникот „Просветен работник“, како орган на Здружението на просветните работници на НР Македонија. Од 11.11.1992 година излегува како гласило на Министерството за образование и физичка култура.
1990  Проспер Аврил е тргнат од власта во Хаити.
1992  Наместо поимот „милиција“, што се користеше во Република Македонија за припадниците на Министерството за внатрешни работи, почна да се употребува поимот „полиција“.
1993  Сухарто по шести пат е избран за претседател на Индонезија.
1997  Ватикан воспостави дипломатски односи со Либија.

Родени:

1452  Фернандо II Арагонски — шпански владетел.
1503  Фердинанд Iцар на Светото Римско Царство.
1628  Марчело Малпиги — италијански доктор, анатом и биолог.
1845  Александар IIIцар на Русија.
1872  Христо Матов — македонски револуционер.
1878  Леонид Јанков — македонски револуционер.
1880  Владислав Петковиќ - Дис — српски поет.
1892  Грегори Ла Кава — американски филмски режисер.
1925  Александар Зацепин — советски и руски композитор.
1928  Сара Монтиел — шпанска пејачка и глумица.
1936  Димитар Гогов — македонски поет.
1936  Сеп Блатер — швајцарски фудбалски администратор, претседател на ФИФА.
1939  Ирина Прес — советска атлетичарка.
1940  Чак Норис — американски глумец.
1942  Благоја Лактински — македонски поет.
1952  Морган Цвангираи — премиер на Зимбабве.
1957  Осама бин Ладен — саудиски терорист, основач на Ал-Каеда.
1958  Шерон Стоун — американска глумица.
1964  Тони Полстер — австриски фудбалер.
1964  Нене Чери — американска поп-пејачка.
1967  Фадил Руфати — поранешен член на ОНА.
1968  Микеле Парамати — италијански фудбалер.
1973  Џон Лекомп — американски музичар.
1975  Валентина Радуловиќ — македонска ракометарка.
1988  Иван Ракитиќ — хрватски фудбалер.
1996  Келечи Ихеаначо — нигериски фудбалер.

Починале:

483  Симплицијримски папа.
1830  Муцио Клементианглиски композитор.
1856  Јован Стерија Поповиќсрпски писател.
1861  Тарас Шевченкоукраински писател.
1872  Џузепе Мацинииталијански револуционер.
1923  Арсо Локвичкимакедонски револуционер.
1937  Евгениј Замјатинруски писател.
1940  Михаил Булгаковруски писател.
1965  Стале Поповмакедонски писател.
1985  Константин Черненкосоветски водач.