2 септември — 245-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (246-и во престапна година). Остануваат 120 денови до крајот на годината.

<< септември >>
Н П В С Ч П С
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
2024

Настани:

31 п.н.е.  Последната граѓанска војна во Рим: во Битката кај Акциум силите на Октавијан ги победуваат војските на Марко Антониј и Клеопатра.
1666  Избувнал Големиот пожар во Лондон, кој горел три дена, уништувајќи 10.000 градби вклучувајќи ја и катедралата Свети Павле.
1752  Обединетото Кралство го вовело грегоријанскиот календар, речиси два века подоцна од Западна Европа.
1807  Британската морнарица го бомбардирала Копенхаген со огнени бомби и фосфорни ракети за да го спречи предавањето на Данска на флотата на Наполеон Бонапарт.
1922  Во Скопје бил формиран спортскиот клуб „Македонија“.
1930  Со авионот „Знак прашање“, француските пилоти Диеодн Кост и Морис Белонт го извршиле првиот непрекинат лет меѓу Европа и САД.
1944  Ослободен е Демир Хисар.
1944  Президиумот на АСНОМ на својата трета седница, одржана во манастирот Свети Прохор Пчински, еден месец по историското Прво заседание на АСНОМ, донел одлука за основање на телеграфска агенција на Македонија - ТАМ. Оваа агенција одиграла мошне важна улога во ширењето на вистината за праведната борба на македонскиот народ за национално и социјално ослободување.
1945  Завршила Втората светска војна: Конечното предавање на Јапонија било прифатено на борбениот брод „Мисури“, во пристаништето на Токио.
1991  Во Скопје е формирано Геронтолошкото друштво на Македонија.
2011  Јошихико Нода бил назначен за Премиер на Јапонија.

Родени:

1548  Винченцо Скамоци — истакнат италијански ренесансен архитект.
1675  Вилијам Сомервиланглиски поет.
1838  Лилиуокалани — последната кралица на Хаваите.
1853  Вилхелм Оствалдгермански хемичар, добитник на Нобеловата награда.
1862  Фрањо Крежмахрватски виолинист.
1901  Андреас Ембиркосгрчки поет-надреалист.
1913  Израел Гелфанд — руски математичар.
1928  Хорас Силвер — американски џез-музичар.
1933  Виктор Спинети — велшки глумец.
1935  Валентин Гафт — руски глумец.
1943  Џо Саjмонамерикански пејач.
1946  Били Престон — американски музичар.
1947  Рајко Грлиќ — хрватски режисер.
1950  Михаел Ротер — германски рок-музичар.
1952  Џими Конорс — американски тенисер.
1953  Џон Зорн — американски џез-музичар.
1955  Егон Савин — српски театарски режисер.
1956  Златан Арнаутовиќ — југословенски ракометар.
1957  Тони Алва — американски скејтер.
1958  Сергеј Главјук — руски поет.
1960  Рекс Худлербезбол играч.
1961  Карлос Валдерама — колумбиски фудбалер.
1962  Харис Шкоро — босански и југословенски фудбалер.
1963  Станислав Черчесов — руски фудбалер и тренер.
1963  Жанета Вангели — македонска сликарка.
1964  Кијану Ривс — американско-канадски глумец.
1965  Ленокс Луис — британско-канадски боксер.
1972  Сергеј Трифуновиќ — српски глумец.
1973  Џејсон Блејк — американски хокеар.
1973  Саво Милошевиќ — српски фудбалер.
1980  Хироки Јошимотојапонски автотркач
1982  Бергузар Корел — турска глумица.
1989  Алешандре Патобразилски фудбалер.
1992  Емилијано Мартинес — аргентински фудбалски голман.

Починале:

1680  Пер Брахешведски војник и државник.
1688  Роберт Винер — Градоначалник на Лондон.
1834  Томас Телфордшкотски цивилен инженер.
1865  Вилијам Роуан Хамилтонирски математичар.
1889  Захариј Стојанов — бугарски револуционер.
1905  Леонид Јанков — македонски револуционер.
1910  Анри Русо — француски сликар.
1921  Хенри Остин Добсон — англиски поет.
1934  Џејмс Алан — играч во унијата за рагби во Нов Зеланд.
1937  Пјер де Кубертен — француски историчар и педагог, основач на современите Олимписки игри.
1941  Коле Неделковскимакедонски поет.
1964  Алвин Јорк — американски војник.
1973  Џ.Р.Р. Толкин — британски писател.
1976  Станислав Гроховјак — полски поет.
1984  Манос Катракис — грчки глумец.
1997  Рудолф Бингавстриски менаџер на опера.
2002  Дик Рејнолдс — австралијански фудбалер и тренер.
2005  Боб Денвер — американски глумец.
2006  Вили Нинџа — американски танчер и кореограф.
2007  Сафет Исовиќ — босански и југословенски фолк-пејач.