7 октомври — 280-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (281-и во престапна година). Остануваат 85 денови до крајот на годината.

<< октомври >>
Н П В С Ч П С
01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
2024

Настани:

1492  Кристофер Колумбо ја одминува Флорида при промена на курсот.
1506  Папата Јулиј II и Франција ја окупираат Болоња.
1769  Англискиот истражувач Џејмс Кук го открива Нов Зеланд.
1840  Вилем II станува крал на Холандија.
1886  Шпанија го укинува ропството во Куба.
1931  Направена првата инфрацрвена фотографија во Рочестер, Њујорк.
1943  Кај кумановското селото Драгоманце кумановскиот партизански одред води битка против четниците. Загинале 9 четници, а 5 преминале во партизани.
1991  Европската Заедница ѝ става ултиматум на Југославија за 24 часа да ги прекине воените дејствија на ЈНА, заканувајќи се со економски санкции.
1993  Основана Агенцијата за трансформација на претпријатијата со општествен капитал.

Родени:

1576  Џон Марстон — англиски писател.
1748  Карл XIIIкрал на Шведска.
1885  Нилс Бордански теоретски физичар, основач на теоријата на структурата на атомот.
1910  Ѓорѓи Абаџиевмакедонски писател, публицист и историчар.
1914  Михајло Лалиќ — црногорски, српски и југословенски писател.
1932  Стеван Хорват — српски и југословенски борач во грчко-римски стил.
1951  Џон Кугар Меленкамп — американски рок-музичар.
1952  Људмила Туришчевасоветска гимнастичарка.
1957  Фарук Хаџибегиќ — босански и југословенски фудбалер.
1960  Виктор Лазлобелгиски пејач.
1966  Кул Кит — американски рапер.
1967  Тони Бракстон — американска пејачка.
1968  Том Јорк — англиски рок-музичар, член на групата „Рејдиохед“ (Radiohead).
1973  Дида — бразилски фудбалски голман.
1976  Сантјаго Солари — аргентински фудбалер и тренер.
1984  Мауро Сантамброџо — италијански велосипедист.
1987  Горка Изагире — шпански велосипедист.
1988  Диего Коста — шпански фудбалер со бразилско потекло.
1995  Линдон Дајкс — шкотски фудбалер.
1995  Петар Стојановиќ — словенечки фудбалер.
1996  Луис Капалди — шкотски поп-музичар.
1998  Трент Александер-Арнолд — англиски фудбалер.

Починале:

1849  Едгар Алан По — американски поет
1894  Оливер Вендел Холмсамерикански писател
1904  Димитар Цанко — македонски преродбеник
1959  Марио Ланца — американски тенор и филмска ѕвезда.
1985  Христо Андонов Полјански — македонски историчар, ректор на Универзитетот „Кирил и Методиј“ во Скопје.
1997  Јанез Врховец — српски и југословенски глумец.
2012  Мерсад Бербер — босански сликар.