Тонкински Залив (виетнамски: Vịnh Bắc Bộ, кинески: 北部湾 - „Северен Залив“) — ракав на Јужнокинеското Море.

Тонкински Залив

Кинески назив
Традиционално 1. 東京灣
2. 北部灣
Упростено 1. 东京湾
2. 北部湾
Буквално: 1. тонкински залив
2. „залив на северниот крај“
Виетнамски назив
Quốc ngữ 1. Vịnh Bắc Bộ
2. Vịnh Bắc Phần
3. Vịnh Bắc Việt
Chữ nôm 1. 泳北部
2. 泳北分
3. 泳北越

Географија уреди

Заливот зафаќа површина од 125.250 км2, на северозапад се граничи со Виетнам, исток и југозапад. Кина лежејќи во заливот со островот Хајнан се граничат со заливот од исток.

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди

19°45′N 107°45′E / 19.750° СГШ; 107.750° ИГД / 19.750; 107.750