<< јануари >>
Н П В С Ч П С
01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
2024

2 јануари — 2-иот ден во годината според грегоријанскиот календар. Остануваат 363 денови до крајот на годината (364 во престапна).

Настани:

1839  Францускиот пионер на фотографијата Луј Дагер ја снимил првата фотографија на Месечината.
1905  Над селото Кнежево, Кратовско, почна Конгресот на Скопскиот револуционерен округ на ТМОРО, што траеше до 7 јануари истата година.
1946  Македонските политички затвореници од затворот „Касандра“ во Грција, упатија апел до владите на СССР, на Велика Британија и на САД во кој меѓу другото, се вели: „Во сегашните историски денови, ние припадниците на македонскиот народ во Егејска Македонија, кои се боревме против другите окупатори и нивните слуги, принудени сме сега и на политичко поле да водиме тешка борба против грчката реакција...“.
1959  Лансиран е првиот вселенски брод кон Месечината, советскиот брод без екипаж „Луна I“.
1971  Во Глазгов, за време на фудбалскиот натпревар меѓу „Селтик“ и „Ренџерс“ загинале 66 навивачи поради уривање на дел од трибината.

Родени:

1642  Мехмед IVотомански султан.
1699  Осман III — отомански султан.
1837  Милиј Алексиевич Балакирев — руски композитор, пијанист и диригент.
1920  Исак Асимов — американски писател на научна фантастика од руско потекло.
1936  Роџер Милер — американски композитор и пејач (†1992)
1948  Огњен Петровиќ — српски и југословенски фудбалер.
1968  Олег Дерипаска — руски бизнисмен.
1969  Кристи Тарлингтон — американски модел и манекенка
1980  Жером Пино — француски велосипедист.
1992  Пауло Газанига — аргентински фудбалски голман.
1997  Карлос Солер — шпански фудбалер.

Починале:

1801  Јохан Каспар Лаватер — швајцарски писател, теолог и филозоф.
1952  Христо Татарчев — македонски револуционер.
1955  Хосе Антонио Ремон — претседател на Панама.
1977  Ерол Гарнер — американски џез-музичар.
1987  Методи Поповски — македонски командант од НОАВМ.
1988  Ремон Рубен — професор на Медицинскиот факултет во Скопје и еден од водечките дерматовенеролози во Македонија.
1993  Михајло Лалиќ — црногорски писател.
2005  Едо Муртиќ — хрватски сликар.
2019  Марко Николиќ — српски глумец.

Празници:

Според Римокатоличкиот календар:
  • Свети Василиј Велики и Григориј Нацијанцен
Според македонскиот Православен календар:

Надворешни врски уреди