<< март >>
Н П В С Ч П С
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
2024

30 март — 89-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (90-и во престапна година). Остануваат 276 денови до крајот на годината.

Настани:

1867  Потпишан е Договор меѓу САД и царска Русија со кој САД ја откупиле Алјаска за 7,2 милиони долари.
1940  Јапонија воспостави маронетска влада во окупираната Кина.
1960  Од вселенската база Кејп Кенеди е лансиран првиот метеоролошки сателитТајрос - 1“.
1967  НАТО официјално го напушти своето седиште во Париз.
1973  Последниот контигент американски војници го напушти јужниот дел на Виетнам.
1979  Кинескиот премиер и реформатор Денг Сјаопинг ги прогласува неговите „Четири основни начела“ за социо-политичката иднина на НР Кина.
1992  Република Македонија и Република Хрватска со размена на ноти склучија спогодба за воспоставување дипломатски односи меѓу двете држави на ниво на амбасади.
1994  Во Стразбур, Република Македонија пристапи на 15 конвенции на Советот на Европа.
2022  Откриена WHL0137-LS (Ереандел) — најоддалечената ѕвезда од Земјата (12,9 милијарди светлосни години).

Родени:

1746  Франциско Хосе де Гоја — шпански сликар и гравер.
1844  Пол Верлен — француски симболистички поет.
1853  Винсент ван Гогхоландски сликар, зачетник на постимпресионизмот.
1894  Сергеј Владимирович Иљјушин — советски конструктор на авиони.
1895  Жан Жионо — француски писател.
1914  Сони Бој Вилијамсон I — американски блуз-музичар.
1915  Арсенио Ерико — парагвајски фудбалер.
1937  Ворен Бити — американски глумец.
1945  Ерик Клептон — англиски рок-гитарист.
1964  Трејси Чепмен — американска поп-пејачка.
1968  Селин Дион — канадска пејачка.
1972  Карел Поборски — чешки фудбалер.
1973  Јан Колер — чешки фудбалер.
1976  Обаделе Томпсонатлетичар од Барбадос.
1979  Нора Џонс — американска поп-пејачка и глумица.
1986  Серхио Рамос — шпански фудбалер.
1994  Јоанис Папапетру — грчки кошаркар.
2001  Анастасија Потапова — руска тенисерка.

Починале:

1863  Огист Браве — француски физичар.
1925  Рудолф Штајнер — австриски филозоф.
1957  Макс Аманнацистички функционер.
1986  Џејмс Кегни — американски глумец.
2007  Трајче Попов — македонски режисер.