Оваа статија се однесува на датумот. За празникот во Македонија видете Ден на независноста на Македонија.

8 септември — 251-виот ден во годината според грегоријанскиот календар (252-ри во престапна година). Остануваат 114 денови до крајот на годината.

<< септември >>
Н П В С Ч П С
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
2024

Настани:

1331  Стефан Душан се прогласува за крал на Србија.
1831  Вилијам IV е крунисан за крал на Велика Британија.
1940  На Водно, Скопје, се одржува Покраинската конференција на КПЈ за Македонија. Методија Шаторов - Шарло е избран за секретар на Покраинскиот комитет на КПЈ за Македонија, а Кочо Рацин е исклучен од партијата.
1941  Kaj Водно, Скопје, Боро Петрушевски успева да се пробие низ заседата на бугарската војска и полиција, при што убива еден бугарски војник.
1943  Американскиот генерал Двајт Ајзенхауер го објавува примирјето на сојузниците со Италија, а малку подоцна премиерот Бодољо им наредува на италијанските вооружени сили да го запрат отпорот против Британците и Американците.
1943  Ослободен е Дебар.
1944  Ослободени се Пробиштип и Крушево.
1966  Беше емитувана „Човечка стапица“, првата епизода од научно-фантастичната телевизиска серија „Ѕвездени патеки“.
1991  Ден на независноста на Македонија.
1992  Промовирана е првата редовна поштенска марка на Република Македонија.
2022  Чарлс III станува крал на Обединетото Кралство со смртта на неговата мајка истиот ден.

Родени:

1474  Лудовико Ариосто — италијански поет.
1779  Мустафа IV — отомански султан.
1804  Едуард Морикегермански поет.
1841  Антонин Дворжак — чешки композитор.
1880  Јордан Тренков — македонски револуционер.
1881  Хари Хилман — американски атлетичар.
1897  Сејмур Харис — американски економист.
1914  Димитриј Цариградскипатријарх на Цариград.
1915  Франк Кади — американски глумец.
1937  Вирна Лиси — италијанска глумец.
1925  Питер Селерс — англиски глумец.
1946  Александар Авдеев — министер за култура на Русија.
1955  Валериј Герасимов — руски генерал, началник на ГШ на руската армија.
1962  Кристофер Клим — американски писател.
1972  Маркус Бабел — германски фудбалер.
1979  Пинк — американска поп-пејачка.
1980  Ирена Јорданова — македонска писателка.
1980  Мануеле Мори — италијански велосипедист.
1981  Џо Кол — англиски фудбалер.
1983  Џинг Јинг — кинески кану-спринтер.
1983  Питер Каузер — словенечки кајакар.
1983  Диего Бенаљо — швајцарски фудбалер .
1986  Кирил Набабкин — руски фудбалер.
1986  Карлос Бака — колумбиски фудбалер.
1986  Жоао Мутињо — португалски фудбалер.
1989  Табаре Виудез — уругвајски фудбалер.
1989  Гилфи Сигурдсон — исландски фудбалер.
1994  Бруно Фернандеш — португалски фудбалер.

Починале:

Празници:
701  Сергиј Iримски папа.
1397  Томас — Прв војвода од Глостер.
780  Лав IV Хазарцар на Византија.
1613  Карло Џезуалдо — италијански композитор.
1645  Џон Коук — англиски политичар.
1811  Петер Симон Палас — германско-руски зоолог и ботаничар.
1945  Атанас Стојаноски — борец во НОВ.
1949  Рихард Штраус — германски композитор и диригент.
1977  Зеро Мостел — американски глумец.
1978  Рикардо Самора — шпански фудбалер.
1979  Видое Смилевски - Бато — македонски народен херој.
2003  Лени Рифенштал — германска филмска режисерка и глумица.
2015  Мирослав Јосиќ Вишњиќ — српски писател.
2017  Љубиша Самарџиќ — југословенски и српски глумец.
2022  Елизабета II — британска кралица.
* Ден на независноста на Република Македонија.