<< ноември >>
Н П В С Ч П С
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
2024

2 ноември — 306-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (307-и во престапна година). Остануваат 59 денови до крајот на годината.

Настани:

676  Дон станал папа.
1570  Голем наплив од Северното Море ги разурнал бреговите од Холандија до Данска, при што загинале над 1000 лица.
1687  Од султанскиот престол на Отоманското Царство бил симнат Мехмед IV.
1789  Во Франција е национализиран голем дел од недвижниот имот на Католичката црква.
1795  Француска револуција: Почеток на Францускиот директорат.
1914  Русија му објавила војна на Отоманското Царство.
1936  Формирана е Канадската радиодифузна корпорација, национална радио и телевизија на Канада која постои и денес (СВС).
1936  Пуштен е во работа телевизискиот сервис на британската радиодифузна коропорација Би-би-си (ВВС). Телевизискиот канал, под името ВВС1 функционира до денес.
1943  Кај селото Раштани (кичевско) единици на батаљонот „Мирче Ацев“ воделе тешка борба со балистите. Поради големите загуби балистите се повлекуваат кон селото Зајас. Утредента партизаните го ослободуваат и Зајас.
1953  Пакистанскиот парламент ја прогласил државата за Исламска Република Пакистан.
1956  Унгарија објавува дека излегува од Варшавскиот пакт.
1965  Албанскиот водач Енвер Хоџа објавува дека неговата земја влегува во сојузнички односи со Кина.
1991  Вартоломеј I станал Вселенски патријарх.
1988  За првпат на семрежјето се појавил вирус.
1999  Црна Гора ја вовела германската марка за своја валута.
2004  Џорџ Буш по вторпат станал претседател на САД.

Родени:

69 п.н.е.  Клеопатра — кралица на Египет од македонската династија Птолемаиди и негов последеен фараон.
1699  Жан Батист Симеон Шарден — француски сликар.
1755  Марија Антоанета — принцеза на Австрија и кралица на Франција и на Навара.
1795  Џејмс Полкпретседател на САД.
1815  Џорџ Бул — британски филозоф и математичар.
1844  Мехмед Vотомански султан.
1847  Жорж Сорел — француски филозоф, основач на синдикализмот.
1854  Исидор Гунсберг — британски шахист.
1865  Ворен Хардингпретседател на САД.
1906  Лукино Висконтииталијански филмски режисер и сценарист, еден од зачетниците на неореалистичката филмска школа.
1913  Берт Ланкастер — американски глумец
1923  Чезаре Рубини — италијански ватерполист, кошаркар и тренер.
1928  Владимир Беара — југословенски фудбалер и тренер.
1929  Ричард Тајлер — канадски физичар.
1932  Стојан Ристески — македонски научник, поет и раскажувач.
1938  Софија Грчкакралица на Шпанија.
1939  Енрико Албертози — италијански фудбалски голман.
1950  Љубомир Љубоевиќ — српски и југословенски шахист.
1954  Ведран Рожиќ — хрватски и југословенски фудбалер.
1959  Саид Ауита — марокански атлетичар.
1962  Трајко Вељаноскипретседател на Собранието на Република Македонија.
1967  Звонимир Солдо — хрватски фудбалер.
1974  Нели — американски рапер.
1976  Тјери Омејер — француски ракометар.
1989  Стеван Јоветиќ — црногорски фудбалер.
2000  Алфонсо Дејвис — канадски фудбалер.

Починале:

1950  Џорџ Бернард Шо — британски писател, романописец, музички и драмски критичар.
1963  Нго Дин Дием — претседател на Јужен Виетнам.
1975  Пјер Паоло Пазолини — италијански режисер и писател.
1990  Панче Мировски — првиот лирски тенор на македонската оперска сцена.
1999  Митар Суботиќ — југословенски и српски рок-музичар.
2004  Тео ван Гог — холандски режисер.
2018  Рој Харгроув — американски џез-музичар.