16 септември

датум
<< септември >>
Н П В С Ч П С
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
2024

16 септември — 259-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (260-и во престапна година). Остануваат 106 денови до крајот на годината.

Настани:

1810  Со масовно оружено востание на селаните, предводени од Мигел Идалго и Хосе Моралес, во Мексико почнала борбата за независност од Шпанија. Тој ден е прогласен за национален празник на државата Мексико која била шпанска колонија од 1519 година.
1941  Хитлер му наредил на заповедникот на германските вооружени сили за југоисток, да го задуши востаничкото движење на Балканот. Според Хитлеровата наредба со крајна суровост мора да се оневозможат партизаните и за смртта на секој германски војник со смрт да се казнат 50 до 100 заложници.
1959  Францускиот претседател Шарл де Гол преку радиото на алжирскиот народ му го признал правото на самоопределување.
2010  НАСА и Меѓународниот астрономски сојуз решаваат едно од езерата на Сатурновата месечина Титан да го носи името „Охридско Езеро“, во чест на истоименото езеро во југозападна Македонија.

Родени:

1846  Ана Кингсфорд — англиска медицинска сестра.
1885  Карен Хорнај — германски психолог.
1886  Ханс Арп или Жан Арп — германско-француски сликар и вајар.
1891  Карл Дениц — последниот канцелар на нацистичка Германија.
1905  Владимир Холан — чешки поет.
1912  Ѓерѓ Шароши — унгарски фудбалер.
1923  Ли Куан Јупремиер на Сингапур.
1924  Лорен Бекол — американска глумица.
1925  Би Би Кинг — американски блуз-гитарист.
1934  Елџин Бејлор — американски кошаркар и тренер.
1943  Петар Ангеловски — македонски биолог.
1948  Санде Стојчевски — македонски поет.
1950  Мехмет Али Шахин — претседател на Собранието на Турција.
1952  Фатос Нано — албански политичар.
1953  Мануел Пелегрини — аргентински фудбалер и тренер.
1956  Ратко Радовановиќ — српски и југословенски кошаркар.
1958  Невил Саутол — велшки фудбалер.
1963  Ричард Маркс — американски поп-пејач.
1965  Карл-Хајнц Ридле — германски фудбалер.
1966  Кевин Јанг — американски атлетичар.
1974  Ед Стопард — англиски глумец.
1982  Линус Гердеман — германски велосипедист.
1986  Јонас Вангенехтен — белгиски велосипедист.
1988  Димитрис Сиовас — грчки фудбалер.
1989  Роберт Пен Ворен — американски поет.
1994  Александар Митровиќ — српски фудбалер.
1994  Бруно Петковиќ — хрватски фудбалер.
1994  Најџел Вилијамс-Гос — американски кошаркар.
1995  Арон Гордон — американски кошаркар.
2004  Оливер Скип — англиски фудбалер.

Починале:

827  Валентинримски папа.
1087  Виктор III — римски папа.
1380  Шарл V Мудриоткрал на Франција.
1824  Луј XVIIIкрал на Франција.
1840  Паул Рудолф фон Билгер — германски шахист.
1932  Александар Таневгенерал во бугарската армија
1977  Марија Калас — американска оперска пејачка (сопран) од грчко потекло.
1977  Марк Болан — англиски рок-музичар.
1980  Драган Ташковски — македонски историчар и публицист.
1989  Роберт Пен Ворен — американски писател, трикратен добитник на Пулицеровата награда.
1993  Рок Петрович — словенечки и југословенски скијач.
2016  Душан Ивковиќ — српски и југословенски кошаркарски тренер.

Празници:

  Ден на независноста на Мексико.