12 август — 224-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (225-и во престапна година). Остануваат 141 денови до крајот на годината.

<< август >>
Н П В С Ч П С
01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
2024

Настани:

30 п.н.е.  Клеопатра VII, последен владетел на Египет од Птоломејската династија, извршила самоубиство по поразот на Марко Антониј од страна на Октавијан.
1833  Основан е градот Чикаго, Илиноис.
1908  Направен е првиот „Форд Т“.
1914  Прва светска војна: Велика Британија ѝ објавила војна на Австроунгарија.
1945  Основано е Македонското лекарско здружение.
1952  Атомски проби: Советскиот проект за атомска бомба продолжува со детонација на Joe 4, првото Советско термојадрено оружје.
1952  Ноќта на убиените поети: По наредба на Сталин убиени се тринаесет видни еврејски писатели, поети, уметници, музичари и глумци во затворот Љубјанка во Москва.
1960  Лансиран е „Ехо I“ — првиот комуникациски сателит.
1978  Јапонија и Народна Република Кина го потпишале Договорот за мир и пријателство.
1990  Осветен е Соборниот храм на Македонската православна црква во Скопје, посветен на Св. Климент Охридски.

Родени:

1503  Кристијан IIIдански крал.
1664  Рахел Рејсх — холандска сликарка.
1831  Мадам Блаватска — руска спиритуалистка.
1843  Колмар фон дер Голцгермански фелдмаршал и турски паша.
1853  Стојан Заимов — бугарски револуционер.
1884  Давид Бергелсон — советски писател.
1887  Ервин Шредингеравстриски теоретски физичар.
1905  Бане Андреев — учесник во НОБ.
1925  Норис и Рос Меквертершкотски близнаци — основачи на Гинисовата книга на рекорди.
1930  Џорџ Сорос — американски претприемач.
1930  Никола Узунов — македонски универзитетски професор, член на МАНУ.
1949  Марк Нофлер — британски гитарист.
1952  Хади Незир — македонски политичар.
1954  Франсоа Оландпретседател на Франција.
1958  Беќир Синани — поранешен член на ОНА.
1967  Емил Костадинов — бугарски фудбалер.
1971  Пит Сампрас — американски тенисер.
1973  Марк Јулиано — италијански фудбалер.
1975  Кејси Афлек — американски глумец.
1977  Ива Мајоли — хрватска тенисерка.
1982  Бобан Грнчаров — македонски фудбалер.
1983  Клас-Јан Хунтелар — холандиски фудбалер.
1988  Тиџеј ван Гардерен — американски велосипедист.
1988  Тајсон Фјури — британски боксер.
1989  Том Клеверли — англиски фудбалер.
1990  Марио Балотели — италијански фудбалер.
1991  Мадс Менса Ларсен — дански ракометар.
1996  Артур Мело — бразилски фудбалер.

Починале:

30 п.н.е.  Клеопатра VII — последен владетел на стар Египет од Птоломејската династија.
1648  Ибрахим Iотомански султан.
1689  Инокентиј XIримски папа.
1827  Вилијам Блејканглиски поет, визионер, сликар и печатар.
1848  Џорџ Стивенсонанглиски пронаоѓач, познат како „татко на железницата“.
1900  Вилхелм Штајницавстриски шаховски велемајстор, првиот официјален светски шаховски првак.
1920  Јон Драгумис — грчки дипломат.
1952  Ицик Фефер — советски поет.
1952  Давид Хофштајн — советски поет.
1952  Давид Бергелсонсоветски поет.
1952  Перец Маркиш — советски поет.
1952  Лајб Квитко — советски поет.
1955  Томас Мангермански писател, добитник на Нобеловата награда во 1929 година.
1956  Џанпјеро Комби — италијански фудбалер.
1982  Хенри Фондаамерикански глумец.
1988  Жан Мишел Баскија — француски глумец.
1989  Вилиjам Шокли — американски физичар — пронаоѓач на транзисторот и добитник на Нобеловата награда.
1992  Џон Кејџ — американски композитор, теоретичар и писател.
2014  Лорен Бекол — американска филмска глумица.
2022  Клаудио Гарела — италијански фудбалски голман.

Празници:

1999  Обединети Нации — Меѓународен ден на младоста.