Сергеј Шматко

Сергеј Шматко (руски: Сергей Иванович Шматко; роден на 26 септември 1966) — руски стопанственик и Министер за енергетика на Русија, на која функција се наоѓа од мај 2008 година.

Сергеј Шматко
Sergei Shmatko.jpeg
Министер за енергетика
На должноста
Стапил
мај 2008
Премиер Владимир Путин
Лични податоци
Роден(а) 26 септември 1966 (1966-09-26) (55 г.)
Старвопол, Советски Сојуз (денес Русија)
Партија Единствена Русија

Шматко е роден во Ставропол, во југозападна Русија. Дипломирал на државниот универзитет во Екатеринбург како и на универзитетот во Марбург во Западна Германија.